Punkty zbiórki pomocy dla powodzian na Dolnym Śląsku Uroczystość upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komunikat dotyczący pogrzebu posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku Turystyczny pociąg retro na Dolnym Śląsku Sekretarz Stanu MSWiA Wiesław Szczepański z wizytą u Wojewody Dolnośląskiego Dobra współpraca Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Powiatem Wrocławskim Święto Wojska Polskiego Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń uczcił na Śnieżce dzień św. Wawrzyńca Na węźle Wrocław Stadion zamknięta zostanie łącznica wjazdowa
Aktualnie znajdujesz się na:

Historia i Pamięć

Upamiętnienie w ramach programu "Ocalamy" przy grobie wachmistarza Emila Naganowskiego (Johann)

14 listopada odbyła kolejna podniosła uroczystość, zorganizowana wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, w ramach programu "Ocalamy". Tym razem na cmentarzu parafialnym w Dzierżoniowie, przy asyście kompanii honorowej 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej, w obecności członków rodziny, insygnium "Ojczyzna Swojemu Obrońcy" oznaczony został grób Emila Johanna (Naganowskiego), żołnierza 1. pułku piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Efektowny żołnierski nagrobek ufundowała GRH 58. pułku piechoty.

Wachmistrz Emil Stanisław Johann (Naganowski) urodził się w 1893 roku w m. Rzęsna Ruska k. Lwowa (rejon jaworowski). Wstąpił do Legionów Polskich 26 XII 1914 roku i został przydzielony do 1. komp. III baonu legendarnego 1. pułku piechoty Legionów Polskich. Pełnił funkcję sekcyjnego. W październiku 1915 r. został ranny w bitwie pod Kamieniuchą na Wołyniu. Po tak zwanym kryzysie przysięgowym (lipiec 1917 r.) został przeniesiony do kompanii technicznej 2 Pułku Piechoty Polskiego Korpusu Posiłkowego. Po próbie przejścia przez front pod Rarańczą (15–16 lutego 1918 r.) został internowany przez macierzyste władze austro-węgierskie w Bustyaháza (lub Huszt) (luty – marzec 1918 r.). Jeszcze w marcu lub 23 kwietnia 1918 r. został wcielony do austro-węgierskiego 77 Pułku Piechoty, a następnie do 10 Pułku Piechoty. Trafił na front włoski.
W grudniu 1918 r. wstąpił ochotniczo do WP. W maju 1919 r. został wykazany w szkole kucia koni we Lwowie. Był podoficerem zawodowym WP. Według ostatniego znanego przydziału służył w stopniu wachmistrza, jako starszy majster podkuwacz w 6 Pułku Ułanów Kaniowskich, stacjonującym w Stanisławowie. Był odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Zasługi.
Po 1944/1945 r. Emil Stanisław Johann wyjechał wraz z rodziną ze Lwowa do Piły. Następnie mieszkał we Wrocławiu, gdzie pracował jako ślusarz w fabryce pralek. W dacie nieustalonej zmienił nazwisko na Naganowski. Około 1963 r., będąc już na emeryturze, wraz z żoną Emilią, córką i zięciem przeprowadził się do Dzierżoniowa. Zmarł w 1972 r. w Dzierżoniowie i tutaj został pochowany.
(Informacje na temat wachmistrza E. Johanna dzięki uprzejmości Pana Tomasza Greniuka).
  •  - 1
    1
  •  - 2
    2
  •  - 3
    3
  •  - 4
    4
  •  - 5
    5
  •  - 6
    6
  •  - 7
    7
  •  - 8
    8
liczba wejść: 323