Powiaty i gminy
Aktualności
-
#SztabdlaOdry
Wczoraj w budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się kolejny Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zwołany przez Wojewodę Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego poświęcony sytuacji na rzece Odrze.
26.05.2023Więcej o #SztabdlaOdry -
Miliony złotych rządowego wsparcia dla ekologicznych rozwiązań i inwestycji w Województwie Dolnośląskim
Podpisanie umów z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dolnośląskimi beneficjentami Dzisiaj w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim miało miejsce uroczyste podpisanie umów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z zaproszonymi beneficjentami, w którym wziął udział Minister Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, Senator RP Aleksander Szwed oraz Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
-
Umowa na Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu podpisana
W naszym województwie powstanie Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, oferując nowoczesne możliwości leczenia. Dzisiaj Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski uczestniczył w uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej budowy nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu, podczas której Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przedstawił skalę inwestycji oraz idące z nią możliwości.
-
Aktualizacja procedury monitoringowej z alertami
Procedura monitorowania interwencyjnego złotej algi zakłada wykonywanie badań terenowych i laboratoryjnych, które umożliwią wykrycie ewentualnego ryzyka wystąpienia zakwitów Prymnesium cf. parvum, a następnie poinformowanie odpowiednich służb. Poszczególne stopnie alertowe uruchamiają działania służb na poziomie centralnym i wojewódzkim.
-
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego poświęcony prewencji przeciwpowodziowej
Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski zwołał dziś Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego poświęcony prewencji przeciwpowodziowej. W Zespole uczestniczyły odpowiednie służby i instytucje wojewódzkie odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa. Wojewoda wszystkim podziękował za rzetelne raporty w sprawie. Dodatkowo w drugiej części spotkania poruszyli kwestię wczorajszego incydentu w Gliwicach na terenie województwa śląskiego, a także inne bieżące sprawy strategicznie istotne z perspektywy bezpieczeństwa publicznego.
-
Rządowe wsparcie na rzecz kolejnych inwestycji drogowych
Dzisiaj w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski wraz z częścią gmin i powiatów dolnośląskich podpisał umowy o dofinansowaniu zadań realizowanych w 2023 r. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
-
Tłumaczenie przysięgłe dokumentów dla uchodźców z Ukrainy i obywateli państw trzecich w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim
Z przyjemnością informujemy, że w ramach projektu Wojewody Dolnośląskiego nr 2/14-2022/OG-FAMI pt. „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku – Etap II” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa, obywatele państw trzecich, a w szczególności uchodźcy z Ukrainy, mogą skorzystać z nowej usługi Biura Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w zakresie bezpłatnych tłumaczeń przysięgłych dokumentów z języka ukraińskiego, angielskiego oraz rosyjskiego na język polski.
-
Działania Służb na zalewie Czernica
W dniu 10 maja 2023 r. SGRChem – Eko PSP „Wrocław 3” oraz SGRWN PSP „Wrocław 1” przeprowadziły wspólne działania na zalewie Czernica.
-
Działania prewencyjne na zalewie Czernica i kanale łączącym go z Odrą
Po dokonanej dzisiaj wizji lokalnej na Zalewie Czernica z udziałem przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, Państwowej Straży Rybackiej, PG Wody Polskie RZGW, Gminy Czernica oraz administratora akwenu, bezpośrednio po powrocie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie koordynacji instalacji siatki na kanale łączącym zalew z Odrą. Spotkanie dotyczyło uzgodnienia poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
-
E-konsylium – kolejny ważny etap informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce
Po e-recepcie i e-skierowaniu czas na e-Konsylium. Eksperci z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wspólnie ze specjalistami z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego przygotowują pilotaż e-Konsylium. Dzięki rozwiązaniu pacjenci zyskają dostęp do specjalistów z ośrodków wysokiej referencyjności, niezależnie od tego, gdzie sami mieszkają.
-
Ponad 6 tysięcy nowych miejsc opieki dla maluchów z Dolnego Śląska. Maluch+ wsparcie dla rodzin z najmłodszymi dziećmi
Brak wymaganego wkładu własnego, dofinansowanie sięgające 100%, wydłużenie czasu na realizację inwestycji, wsparcie w utrzymaniu utworzonych miejsc opieki. To tylko najważniejsze z cech rządowego programu „Maluch+” na lata 2022-2029. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało właśnie dane dotyczące przyznanych środków. Dzisiaj we Wrocławiu Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski przedstawił nową odsłonę rządowego programu.
-
Obchody 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
78 lat temu, 8 maja 1945 r. zakończyła się II wojna światowa. Z tej okazji obchodzimy dzisiaj Narodowy Dzień Zwycięstwa.
-
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Dziś obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jak napisała w swoim liście Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg: ,,Nie tylko w tym wyjątkowym dniu, ale na co dzień, należy pamiętać, że społeczeństwo tworzymy wszyscy, niezależnie od ograniczeń występujących ze względu na stan zdrowia czy wiek".
-
Terminy „Wieczorów informacyjnych” w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w miesiącu maj
W ramach projektu Wojewody Dolnośląskiego nr 2/14-2022/OG-FAMI pt. „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku – Etap II” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu ogłasza kolejne terminy wydarzeń pn. „wieczory informacyjne”, które skierowane są do obywateli państw trzecich.
-
Stały monitoring na rzece Odrze oraz starorzeczach
Wraz z początkiem miesiąca maja warto zwrócić uwagę, że na ten moment, oprócz sytuacji z kwietnia na zalewie Czernica, nie odnotowuje się żadnych nowych negatywnych sygnałów o zjawiskach niepożądanych na odcinku dolnośląskiej Odry oraz starorzeczach
-
Terminy sobót informacyjnych w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w miesiącu maj
W ramach projektu Wojewody Dolnośląskiego nr 2/14-2022/OG-FAMI pt. „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku – Etap II.” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu organizuje cykliczne wydarzenia pn. „Sobota informacyjna”. W wydarzeniu mogą uczestniczyć wyłącznie cudzoziemcy będący obywatelami państw trzecich, działający samodzielnie lub w obecności pełnomocnika. Warunkiem skorzystania z konsultacji konieczne jest okazanie ważnego dokumentu, potwierdzającego legalny pobyt oraz wypełnienie ankiety uczestnika projektu, która będzie dostępna na stanowisku obsługi.
-
Witaj Majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie... Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja
Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się w Górze. Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski kierując się chęcią podkreślenia ważności uroczystości państwowych dla wszystkich Polaków, zdecydował o tym, aby upamiętnienie wojewódzkie ważnych rocznic odbywało się w różnych miejscach na Dolnym Śląsku.
-
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Dziś, 2 maja 2023 r. na Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich, przed budynkiem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, uroczyście podniesiono flagę państwową. Udział w obchodach święta wziął Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, przedstawiciele Garnizonu Wrocław, władze samorządowe i szefowie służb mundurowych.
-
Bieżąca sytuacja na rzece Odrze oraz starorzeczach
Przed rozpoczynającym się długim weekendem majowym odbył się kolejny zwołany przez Wojewodę Dolnośląskiego Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego poświęcony omówieniu odpowiedniego przygotowania służb, także co do zbliżających się dni majowych. Wojewoda Dolnośląski zlecił Państwowej Straży Rybackiej intensyfikację monitoringu bezpośredniego poprzez codzienną wizję lokalną. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stale monitoruje stan wód i zleca cykliczne pobieranie prób przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.
-
Spotkania Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w sprawie sytuacji na rzece Odrze
Wczoraj Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski zwołał przedweekendowo Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w sprawie Odry. Razem z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, RZGW we Wrocławiu, Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Wojewódzką Państwową Strażą Rybacką wymienili się spostrzeżeniami o obecnej sytuacji na rzece oraz możliwych rozwiązaniach, które można zastosować na zbiorniku w Czernicy.
-
Ogłoszenie wyników pierwszego naboru wniosków w ramach programu „MALUCH+” 2022-2029
W związku z ogłoszeniem wyników naboru wniosków w programie „MALUCH+” 2022-2029 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że w dniu następującym po ogłoszeniu wyników, tj. od 28 kwietnia 2023 r. rozpoczyna się bieg terminu na składanie oświadczeń o przyjęciu dofinansowania przez podmioty i osoby fizyczne zakwalifikowane w całości lub w części przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Termin wynosi 10 dni roboczych i kończy się 15 maja 2023 r. Warunkiem dalszego uczestnictwa w Programie jest terminowe złożenie oświadczenia do właściwego wojewody. Oświadczenie składa się za pomocą odpowiednich systemów teleinformatycznych (gminy – Rejestr Żłobków, podmioty inne niż gmina – PIU Emp@tia) analogicznie jak wnioski aplikacyjne.
-
Nowe informacje w sprawie sytuacji na Odrze i śnięciu ryb na zalewie w Czernicy
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od 13 kwietnia br. prowadzi stałe badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. W zbiorniku Czernica, pomimo niskiego zasolenia wody, zaobserwowano znaczne ilości złotej algi. O sytuacji powiadomiono Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Wody Polskie.
-
Laptopy dla każdego czwartoklasisty
Dziś w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów związanego z ustawą o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
-
INFORMACJE NA TEMAT BIEŻĄCEJ SYTUACJI ZWIĄZANEJ Z ODRĄ
Informujemy o najnowszym komunikacie Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii oraz o wynikach próbek pobranych na starorzeczach i zbadanych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.
-
Narada Odrzańska w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim
Dzisiaj w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbywa się spotkanie dotyczące sytuacji na rzece Odrze z udziałem strony rządowej – poszczególnych ministerstw i wojewodów, marszałków województw oraz prezydentów miast, z terenu wszystkich województw nadodrzańskich wraz z odpowiedzialnymi służbami. Tematem narady jest ograniczenie zakwitów Prymnesium parvum, tzw. złotej algi i przedstawienie w tym zakresie wdrożonych działań.
-
Podsumowanie akcji związanej z dystrybucją węgla na Dolnym Śląsku.
Dzisiaj, 17 kwietnia odbyła się konferencja prasowa dot. podsumowania akcji związanej z dystrybucją węgla w województwie dolnośląskim, w której udział wziął: Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej Adam Gorszanów, Prezes GPW Logistics Marek Harasny, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa oraz Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z różnych stron województwa: wójt gminy Warta Bolesławiecka Mirosław Haniszewski, wójt gminy Marcinowice Stanisław Leń oraz burmistrz gminy Syców Dariusz Maniak.
-
Monitoring bieżący sytuacji związanej z rzeką Odrą w odniesieniu do zaobserwowanego śnięcia ryb w zalewie Czernica w dniu 13.04 oraz aktualnego stanu sprawy
Dziś w godzinach popołudniowych bezpośrednio po otrzymaniu przez Urząd Wojewódzki informacji z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na temat wyników pomiarów, odbył się briefing informacyjny w temacie monitoringu bieżącego sytuacji związanej z rzeką Odrą w odniesieniu do zaobserwowanego śnięcia ryba w zalewie Czernica w dniu 13.04. oraz aktualnego stanu sprawy.
-
KOMUNIKAT
W dniu 13.04.2023 r. wpłynęło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zgłoszenie dotyczące pojawienia się śniętych ryb w Zbiorniku Czernica na terenie powiatu wrocławskiego. Odpowiednie służby podjęły niezwłocznie niezbędne działania.
13.04.2023Więcej o KOMUNIKAT -
83. rocznica Zbrodni Katyńskiej
Dzisiaj odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, upamiętniając ofiary nikczemnej Zbrodni Katyńskiej na obywatelach II Rzeczypospolitej, na rozkaz sowieckich władz przez funkcjonariuszy NKWD.
13.04.2023Więcej o 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej -
Projekt „Trenuj jak żołnierz” wystartował!
Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczyna ważny projekt z zakresu obronności i bezpieczeństwa narodowego pod hasłem „Trenuj jak żołnierz”. Jego celem jest budowanie potencjału rezerw Wojska Polskiego.