Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Powiaty i gminy

Historia i Pamięć

80. rocznica powrotu marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza do Polski

Z okazji 80. rocznicy powrotu marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza do Polski, na zaproszenie wójta gminy Czarny Dunajec Marcina Ratułowskiego oraz dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dynajcu Małgorzaty Kulawiak, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa odwiedził Chochołów i Czarny Dunajec. Wicewojewoda złożył tam kwiaty na grobie Stanisława Frączystego, legendarnego kuriera tatrzańskiego, który w roku 1941 przeprowadził marszałka Śmigłego do Polski, a także przy obelisku, upamiętniającym miejsce, w którym marszałek przekroczył polską granicę. W Czarnym Dunajcu wicewojewoda wziął udział w rocznicowej uroczystości, poświęconej Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi oraz Stanisłąwowi Frączystemu, zakończonej koncertem Roberta Kasprzyckiego, który zaprezentował piosenki do wierszy napisanych przez Śmigłego w czasie internowania w Rumunii oraz pobytu na Węgrzech.

Z okazji 80. rocznicy powrotu marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza do Polski, na zaproszenie wójta gminy Czarny Dunajec Marcina Ratułowskiego oraz dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy w Czarnym Dynajcu Małgorzaty Kulawiak, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa odwiedził Chochołów i Czarny Dunajec. Wicewojewoda złożył tam kwiaty na grobie Stanisława Frączystego, legendarnego kuriera tatrzańskiego, który w roku 1941 przeprowadził marszałka Śmigłego do Polski, a także przy obelisku, upamiętniającym miejsce, w którym marszałek przekroczył polską granicę.
W Czarnym Dunajcu wicewojewoda wziął udział w rocznicowej uroczystości, poświęconej Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi oraz Stanisłąwowi Frączystemu, zakończonej koncertem Roberta Kasprzyckiego, który zaprezentował piosenki do wierszy napisanych przez Śmigłego w czasie internowania w Rumunii oraz pobytu na Węgrzech.
Tego samego dnia wicewojewoda spotkał się też z rodziną Państwa Frączystych, a także złożył też kwiaty w Nysie, na grobie Bazylego Rogowskiego, trzeciego uczestnika przeprowy z Węgier do Polski z 27 października 1941 roku.
"Edward Śmigły-Rydz, jeden z najważniejszych dowódców legionowych, w czasie wojny polsko-bolszewickiej wyzwoliciel Wilna w kwietniu 1919 roku, Dyneburga w styczniu 1920 roku i Kijowa w maju 1920 roku, był też jednym z głównych współautorów militarnych sukcesów – kluczowych dla końcowego zwycięstwa nad bolszewikami – kontrofensywy znad Wieprza oraz bitwy nad Niemnem. Jeden z najwyżej ocenianych przez marszałka Józefa Piłsudskiego polskich generałów.
We wrześniu 1939 roku był naczelnym wodzem Wojska Polskiego w czasie niemieckiej inwazji na Polskę. Po napaści Armii Czerwonej z 17 września 1939 roku zdecydował o ewakuacji polskich żołnierzy przez Rumunię i Węgry z myślą o odtworzeniu armii na terenie sojuszniczej Francji, gdzie sam również planował dotrzeć w celu wyegzekwowania zobowiązań sojuszniczych i dalszego prowadzenia wojny. Internowany na terenie Rumunii, gdzie skutecznie izolowany był do grudnia 1940 roku, kiedy to z pomocą grupy zaufanych oficerów zdołał uciec i przedostać się na Węgry.
Do Polski przedostał się w rejonie Chochołowa. Jak wspominał Stanisław Frączysty, kiedy marszałek znalazł się już w przedwojennych granicach Polski, uklęknął i ucałował ziemię. Zmarł w Warszawie wkrótce potem, 2 grudnia 1941 roku."
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
  •  -
liczba wejść: 623