Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

5. edycja konkursu Access City Award

Komisja Europejska zainaugurowała piątą edycję zmagań o europejską nagrodę dla miast dostępnych dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych – Access City Award 2015. Nagroda jest formą uznania i wyróżnienia dla miast, które starają się zapewnić osobom z niepełnosprawnością i starszym dostęp do przestrzeni publicznych. Miasta liczące co najmniej 50 000 mieszkańców mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu do 10 września 2014 r.

Komisja Europejska przedstawi zwycięzców 3 grudnia 2014 r. w Brukseli, podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przyznane zostaną nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce cztery wyróżnienia specjalne za osiągnięcia w czterech głównych obszarach, których dotyczy konkurs.

Nagrodę Access City zainicjowano w 2010 r., by podnieść poziom świadomości dotyczącej niepełnosprawności i promować inicjatywy zwiększające dostępność w europejskich miastach liczących co najmniej 50 000 mieszkańców. Konkurs ma na celu zapewnienie równego dostępu do życia miejskiego dla osób niepełnosprawnych. Zadaniem inicjatywy jest również zachęcenie miast do wzajemnego inspirowania się w dziedzinie innowacji i dobrych praktyk. Nagrodę przyznaje się miastu, które wyraźnie i trwale poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego oraz posiada konkretne plany na dalszy rozwój. Nagroda obejmuje działania w następujących dziedzinach: budynki i przestrzeń publiczna, transport i powiązana infrastruktura, technologie informacyjno-komunikacyjne, w tym nowe technologie (ICT), obiekty użyteczności publicznej i usługi publiczne.

W pierwszej edycji konkursu w 2010 r. zwycięskim miastem została Ávila w Hiszpanii. Wyłoniono również troje pozostałych finalistów: Barcelonę (Hiszpania), Kolonię (Niemcy) i Turku (Finlandia). W roku 2011 zwyciężyło austriackie miasto Salzburg. Zdobywcami pozostałych trzech nagród zostały: Kraków (Polska), Marburg (Niemcy) oraz Santander (Hiszpania). Wyróżnienia otrzymały również: Terrassa (Hiszpania), Lublana (Słowenia), Ołomuniec (Czechy) oraz Grenoble (Francja). Główną nagrodę w 2012 r. zdobył Berlin w Niemczech. Pozostałymi zwycięskimi miastami zostały Nantes (Francja) i Sztokholm (Szwecja), zaś wyróżnienia otrzymały: Pampeluna (Hiszpania) w kategorii budynków i przestrzeni publicznej, Gdynia (Polska) w kategorii transportu i powiązanej infrastruktury, Bilbao (Hiszpania) w kategorii technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym nowych technologii, oraz Tallaght (Irlandia) w kategorii obiektów użyteczności publicznej i usług publicznych. W 2013 r. zwyciężył Göteborg (Szwecja). Drugie miejsce zdobyło miasto Grenoble (Francja), trzecie miejsce zajął Poznań (Polska), zaś wyróżnienia otrzymały: Belfast (Wielka Brytania), Drezno (Niemcy) oraz Burgos i Málaga (Hiszpania).

Informacje o konkursie Access City Award znajdują się pod adresem: http://ec.europa.eu/justice/events/access-city-award-2015/index_pl.htm

Źródło: www.msport.gov.pl

  •  - Fot: DUW
    Fot: DUW
  •  - Fot: DUW
    Fot: DUW
liczba wejść: 1958