Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
23 lipca 2014

95. rocznica powołania Policji Państwowej

Uroczysty apel, podczas którego wręczono złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz resortowe odznaki „Zasłużony dla Policji” rozpoczął dolnośląskie obchody 95 rocznicy powołania Policji Państwowej. W apelu wzięli udział między innymi Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, Wicewojewoda Dolnośląski Ewa Mańkowska, Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się odczytaniem decyzji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który mianował na stopień nadinspektora Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu Wojciecha Ołdyńskiego. Tomasz Smolarz wraz z Ewą Mańkowską serdecznie pogratulowali komendantowi awansu życząc jednocześnie satysfakcji z codziennej służby na rzecz ochrony życia i bezpieczeństwa mieszkańców Dolnego Śląska oraz wytrwałości w realizacji planów zawodowych i osobistych.

Wojewoda w imieniu całego rządu podziękował dolnośląskim policjantom za ich codzienną pracę. Zdaniem Tomasza Smolarza każdy obywatel słowo „policjant” powinien wypowiadać z dumą. Wiedza, umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie, to zdaniem wojewody klucz do sukcesu zawodowego całej policji. Każdego dnia funkcjonariusze służą, rozwijają swoje umiejętności, ale przede wszystkim ratują zdrowie i życie ludzkie, narażając własne. Kończąc swoje wystąpienie wojewoda z okazji Święta Policji raz jeszcze podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Dolnośląskiej Policji za wszystko, co robią dla naszego regionu i jego mieszkańców, a ich rodzinom i bliskim podziękował za wyrozumiałość oraz wsparcie w trudnych momentach służby.

W dolnośląskiej Policji pracuje 7407 policjantek i policjantów oraz 1667 pracowników cywilnych. Obchody Święta Policji we Wrocławiu są doskonałą okazją do uhonorowania funkcjonariuszy i pracowników za trud i zaangażowanie wkładane w codzienną służbę i pracę. W związku z obchodzonym Świętem Policji, 2286 dolnośląskich funkcjonariuszy awansuje na wyższe stopnie. 174 dolnośląskich funkcjonariuszy i pracowników Policji zostanie również odznaczonych medalami za Długoletnią Służbę i odznakami Zasłużony Policjant. Ponadto 18 osób reprezentujących m.in. samorządy lokalne, uczelnie, fundacje, policję saksońską i czeską oraz inne służby, zostanie odznaczonych jako Zasłużeni dla Policji. 

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca. Policja jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego - stanowił art. 1 ustawy. W 1939 r. korpus policyjny liczył około 30 tys. funkcjonariuszy. Na początku II Wojny Światowej, w czasie kampanii wrześniowej, zginęło prawie 2 tys. policjantów. Około 12 tys. funkcjonariuszy trafiło do sowieckiej niewoli. Prawie 6 tys. z nich, zamordowanych wiosną 1940 r., leży na Polskim Cmentarzu Wojennym  w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. Polskie Państwo Podziemne  tworzyło struktury policyjne przy Komendzie Głównej Armii Krajowej, a 1 sierpnia 1944 r., w dniu wybuchu Powstania Warszawskiego, polskie władze  rozwiązały formalnie Policję Państwową. 7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską, w której służbę pełniło na początku prawie 60 tys. funkcjonariuszy. W 1952 r. Polska zerwała wszelkie kontakty z Interpolem, który zakładała w 1923 r. jako jedno z 20 państw. 6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję. Formacja wróciła do przedwojennych korzeni i weszła do struktur międzynarodowych. 27 września 1990 r. Polska została ponownie członkiem Interpolu, a 23 grudnia 1991 r. wstąpiła do International Police Association (IPA).

  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW