Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

OFE czy ZUS

Do końca lipca każdy pracujący Polak może wybrać, gdzie trafią jego składki emerytalne. Opcje są dwie: dzielenie składki między Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a otwarty fundusz emerytalny (OFE) lub oszczędzanie tylko w ZUS.

Składka emerytalna to kwota comiesięcznie pobierana z naszego wynagrodzenia, która trafia do ZUS. Zależy ona od wysokości przychodu. Jest jednak procentowo równa dla wszystkich - 19,52% wynagrodzenia brutto. W praktyce decydujemy o tym, gdzie ma trafić 2,92% naszego wynagrodzenia brutto. Do  tej pory trafiało ono do OFE. Teraz możemy zadecydować, czy nadal ma trafiać do OFE, czy też na subkonto w ZUS. Składka emerytalna nadal będzie wynosić 19,52%.

Bez względu na to, czy 2,92% naszych zarobków będzie trafiało do OFE czy ZUS, wrócą do nas podobne pieniądze (bo tzw. stopa zwrotu kształtuje się na podobnym poziomie). Wysokość emerytury zależna będzie od długości przepracowanych lat oraz tego, czy będziemy gromadzić dodatkowe środki na dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalnym (czyli tzw. trzeci filar).

Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE. Jeśli chcesz pozostać w OFE, musisz do ZUS przesłać specjalne oświadczenie. Możesz to zrobić to osobiście w każdej placówce ZUS, listownie bądź w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jeśli wybieramy drogę elektroniczną to są 2 opcje: po zalogowaniu można wypełnić oświadczenie i po prostu wysłać je przez Internet lub bez zalogowania możesz wypełnić oświadczenie, a następnie wydrukować je w tzw. urzędomacie w wybranych placówkach ZUS.

Urzędomat to specjalny punkt samoobsługowy, w którym możemy załatwić proste sprawy bez udziału urzędnika.

Jeśli decydujemy, aby cała składka pozostała w ZUS. nie trzeba niczego robić.

Podjętą w tym roku decyzję będzie można zmienić w 2016 r., a potem co 4 lata.

Szczegółowe odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące emerytur znajdują się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Więcej informacji o emeryturach na portalu www.emerytura.gov.pl

Źródło: www.premier.gov.pl

  •  - Foto:MPiPS
    Foto:MPiPS
liczba wejść: 5506