Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
15 lipca 2014

Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne

Od soboty 12 lipca obowiązuje nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Dzięki umożliwieniu płynnego udostępniania materiałów i danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nowelizacja powinna wpłynąć pozytywnie na cały proces inwestycyjny w Polsce.

Wprowadza ona nowe zasady pobierania opłat i wprost określa ich wysokość. Ustawa przewiduje też zwolnienie z opłat za udostępnianie danych w postaci elektronicznej do celów edukacyjnych takim podmiotom jak jednostki oświaty, szkoły wyższe oraz organizacje pozarządowe. Dotyczy to także  udostępnienia danych do badań naukowych i prac rozwojowych oraz działań związanych z ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Niezależnie od tego, bez żadnych ograniczeń bezpłatnie udostępniane będą dane z czterech zbiorów:

  •           państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
  •           państwowego rejestru nazw geograficznych,
  •           bazy danych obiektów ogólnogeograficznych,
  •           numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m.

Nowelizacja porządkuje zapisy dotyczące zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej geodetów i kartografów, a także określa uprawnienia kontrolne Głównego Geodety Kraju oraz wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego i kartograficznego m.in wobec organów administracji geodezyjnej i kartograficznej oraz przedsiębiorców.

Zmiana ustawy była konieczna, ponieważ w czerwcu 2013 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją RP zawartych w niej przepisów – na ich podstawie wysokość opłat za czynności związane m.in. z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, czy wykonywaniem wypisów i wyrysów określona została w rozporządzeniu, a nie ustawie (czyli z naruszeniem art. 92 ust. 1  i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej).

Źródło:mac.gov.pl

  •  - Fot. wgik.dolnyslask.pl
    Fot. wgik.dolnyslask.pl