Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
10 stycznia 2012

Pierwsze posiedzenie Wojewódzkiej Komisji d.s. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą „o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta" od początku roku w każdym województwie funkcjonują komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W grudniu ubiegłego roku Wojewoda Dolnośląski powołał komisję odpowiedzialną za rozpatrywanie spraw z terenu naszego województwa.

Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu dokonała wyboru przewodniczącej, którą została Pani Alicja Haczkowska oraz ustaliła regulamin pracy zespołów orzekających. W trakcie spotkania Aleksander Marek Skorupa podkreślił, iż komisja wraz z wyborem przewodniczącej jest gotowa do podjęcia pracy, a także wyraził przekonanie, że nowopowstała  komisja znaczącą usprawni proces dochodzenia swoich praw przez pacjentów.


Komisja składa się z 16  członków. Połowę stanowią specjaliści z obszaru medycyny, drugą połowę stanowią eksperci w dziedzinie nauk prawnych. 14 członków  powołuje wojewoda, po jednym Minister Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta.

Komisja rozpoznaje sprawy tylko i wyłącznie odnoszące się do zdarzeń medycznych będących następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych w szpitalu na terenie województwa dolnośląskiego, po 1 stycznia 2012 roku. 

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie  wypłacane jest przez ubezpieczyciela szpitala. Jeżeli pacjent nie zgadza się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotę, może w przeciągu 7 dni odmówić przyjęcia przedstawionej przez ubezpieczyciela propozycji. Z uwagi na fakt, że nie ma możliwości odwoływania się od decyzji ubezpieczyciela o wysokości odszkodowania, ubieganie się o wyższe świadczenie wymaga wejścia na drogę sądową.

liczba wejść: 1824