Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
12 lipca 2007

Ochrona przeciwpowodziowa dorzecza Odry

Pełnomocnik Rządu do spraw Programu dla Odry 2006, wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk był gospodarzem konferencji poświęconej ochronie przeciwpowodziowej dorzecza Odry.

Konferencję zorganizowano w związku z mijającą w lipcu dziesiątą rocznicą powodzi. 12 lipca 1997 roku najważniejszy dla Wrocławia wodowskaz w Trestnie osiągnął maksymalny poziom. Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe prace służące ochronie przeciwpowodziowej dorzecza Odry. Była to także okazja do spojrzenia w przyszłość i przedstawienie szans, jakie otwiera przed gospodarką wodną i ochroną przeciwpowodziową nowy okres programowania. W ramach konferencji odbył się rejs statkiem po Odrze, podczas którego zaprezentowano wyremontowany i zmodernizowany po powodzi Węzeł Szczytnicki.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szef Obrony Cywilnej Kraju Paweł Soloch w swym wystąpieniu przedstawił zmiany w zabezpieczeniach, jakie zaszły w ciągu dziesięciu lat od powodzi i nasze przygotowanie na podobne sytuacje. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Mariusz Gajda omówił finansowanie priorytetowych inwestycji Programu dla Odry 2006 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z kredytu Banku Światowego. Wojewoda Krzysztof Grzelczyk podsumował dotychczasową realizację Programu dla Odry 2006. Zwrócił uwagę na to, że w tym roku zaczynają być widoczne efekty realizacji Programu: w czerwcu zakończono zabezpieczanie przed powodzią miasta Wleń, wrocławskiej Wielkiej Wyspy, wkrótce nastąpi oddanie wału w Siechnicach, zabezpieczającego Opole Kanału Młynówki, a także ściany przeciwpowodziowej w Nowej Soli. Łącznie w latach 2003-2007 wydano na ochronę przeciwpowodziową około 1 200 mln zł. Harmonogram realizacji zadań Programu przewidziany jest do 2016 roku i dopiero wtedy możliwe będzie zbilansowanie realizacji jego zadań.

W konferencji uczestniczył także dyrektor Biura do Spraw Usuwania Skutków Klęsk Żywiołowych w MSWiA Jan Winter, wojewodowie województw pasma Odry: wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski, wojewoda opolski Bogdan Tomaszek, wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz, a także dyrektorzy RZGW, dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

liczba wejść: 2305