Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Zebrała się Wojewódzka Rada Konsultacyjna do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim 19 marca 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie dolnośląskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

Nominacje do dolnośląskiej Wojewódzkiej Rady  Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych otrzymało sześć osób: Grzegorz Majewski, Sławomir Najnigier, Renata Otolińska, Dorota Przerwa, prof. Andrzej Wiszniewski  oraz Igor Wójcik.  19 marca 2024 r Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń wręczył nowym członkom rady akty powołania, życzył dobrej  współpracy i dziękował uczestnikom spotkania za ich zaangażowanie w obronę wolności.

Akty powołania otrzymali:

Dorota Przerwa w latach 1985 – 1989 współpracowała ze środowiskami opozycji antykomunistycznej we Wrocławiu: Ruchem Wolność i Pokój, RKW NSZZ „S” Dolny Śląsk, Solidarnością Polsko-Czechosłowacką, Pomarańczową Alternatywą i Niezależnym Samorządem Studenckim.  Pomagała przy tworzeniu m.in. pisma WiP-ek,  w ramach działań ze studenckimi ruchami antykomunistycznymi współpracowała przy przygotowywaniu i kolportowaniu drugoobiegowej” Gazety Akademickiej”. Współpracowała z RKW NSZZ „S” Dolny Śląsk, m.in. pracowała w zespołach redakcyjnych, którymi kierowała Barbara Labuda. Było to pismo Region RKW „S” oraz biuletyn informacyjny „Negocjacje”, wydawany przez RKW podczas obrad Okrągłego Stołu, zbierała informacje do serwisu informacyjnego.

Renata Otolińska - nauczycielka, była kurator oświaty, w latach 1977–1980 działaczka SKS we Wrocławiu (rzeczniczka i skarbnik). W latach 1977–1981 współpracowniczka NOW-ej; 1978–1979 redaktorka niezależnego pisma „Podaj Dalej” (n-ry 1–6). Kolportowała też zakazane przez władzę książki i pism, prowadziła bibliotekę wydawnictw niezależnych. Od 7–17 maja 1980 uczestniczyła w głodówce protestacyjnej w Podkowie Leśnej w obronie uwięzionych działaczy KSS KOR.

Prof. Andrzej Wiszniewski - rektor senior Politechniki Wrocławskiej, były minister nauki,  który od 1951 do 1956 działał w Związku Młodzieży Polskiej, a w 1980 wstąpił do „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajk okupacyjny na uczelni, na której kilka miesięcy wcześniej został prorektorem. Był internowany, a w 1982 skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Po zwolnieniu działał w podziemiu, współpracował z wydawnictwami niezależnymi i środowiskiem Solidarności Walczącej.

Grzegorz Majewski  - w latach osiemdziesiątych uczestniczył w podziemiu antykomunistycznym, drukował gazetki i ulotki, jeździł jako kurier, z jego mieszkania nadawano niezależne audycje radiowe. Od końca 1986 był w Ruchu Wolność i Pokój uczestnicząc w wielu akcjach. Był inicjatorem odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności kilkunastu członków podziemia antykomunistycznego z wrocławskiego zakładu WSK „PZL-Hydral”.

Sławomir Najninger - w latach 1977 -1989 działacz opozycji demokratycznej, organizator niezależnego ruchu studenckiego i edukacyjnego, organizator struktur SKS na terenie Politechniki Wrocławskiej i ich rzecznik . Redaktor wydawnictwa niezależnych, autor artykułów w prasie niezależnej. Jeden z organizatorów sieci kolportażu, założyciel i pierwszy Przewodniczący TKZ NZS we Wrocławiu, współtwórca NZS Politechniki Wrocławskiej, uczestnik strajku 13 grudnia 1981, internowany za działalność w ruchu studenckim.

W Radzie zasiadł także Igor Wójcik – w latach 1982–1989 związany z działalnością opozycyjną w PRL, dziś pełnomocnik Wojewody do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

 

Czym są wojewódzkie rady?

Wojewódzkie Rady Konsultacyjne do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych zostały powołane w porozumieniu z Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na mocy zarządzenia nr 187 z dnia 27 listopada 2017 r.

Do głównych zadań rad działających przy wojewodach, należy m.in. opiniowanie przekazanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosków o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, pomoc w przygotowywaniu wniosków o potwierdzenie takiego statusu.

Rada konsultacyjna może również podejmować inicjatywy zmierzające do integracji środowisk opozycji antykomunistycznej oraz dokonywać analiz sytuacji życiowej działaczy opozycji i osób represjonowanych i przedkładać Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dezyderaty w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia im pomocy i opieki oraz należnego szacunku i pamięci.

  •  - A0102426
    A0102426
liczba wejść: 668