Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wstępna diagnoza integracji uchodźców ukraińskich po 24.02.2022 roku na terenie Dolnego Śląska 

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski przekazał do wiadomości publicznej raport poświęcony diagnozie integracji uchodźców ukraińskich po 24.02.2022 roku na terenie Dolnego Śląska.

Przedmowa:

Rosyjska agresja na Ukrainę oraz bezprecedensowy pod wieloma względami napływ uchodźców sprawiły, że Państwo Polskie musiało w bardzo krótkim czasie zmierzyć się z szeregiem nowych wyzwań. Wydaje się, że dzięki wzorowej postawie polskich obywateli oraz bardzo dobrej współpracy rządu, samorządów i organizacji pozarządowych poradziło sobie co najmniej dobrze - być może lepiej, niż moglibyśmy się spodziewać przed 24 lutego 2022 roku. Polska i Polacy pod wieloma względami wyznaczyli nowe standardy pomocy humanitarnej, stając się punktem odniesienia również dla wielu krajów Europy Zachodniej.

Od początku wiadomym było, że w parze ze skuteczną pomocą humanitarną dla uciekających przed wojną uchodźców powinno iść myślenie długoterminowe, związane nie tylko z zapewnieniem im bezpiecznego schronienia tu i teraz, ale możliwie dobrych warunków do funkcjonowania w Polsce tak długo, jak długo będą tego potrzebować – w tym odpowiednich warunków do integracji ze społeczeństwem przyjmującym. Jednym z przejawów tego myślenia były m.in. zapisy tzw. specustawy dot. pomocy uchodźcom z Ukrainy, które obok spraw stricte pomocowych, zawierały również m.in. ułatwienia dotyczące podejmowania pracy w Polsce.

Dokument, który oddajemy w Państwa ręce, został przygotowany przez zespół złożony z urzędników Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu oraz ekspertów zewnętrznych, którzy przez ostatnie miesiące prowadzili badania – przede wszystkim jakościowe – na terenie kilkudziesięciu dolnośląskich gmin. Ich efektem jest próba diagnozy sytuacji uchodźców w województwie dolnośląskim oraz przedstawienie propozycji rekomendacji, które – mam nadzieję – staną się punktem wyjścia do szeroko zakrojonej dyskusji.

Jarosław Obremski 
Wojewoda Dolnośląski

 

Raport analizuje zjawiska związane z integracją uchodźców na obszarze Dolnego Śląska w następujących obszarach:

1. Mieszkalnictwo 
2. Edukacja 
3. Rynek pracy

 

Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

  •  - Wstępna diagnoza integracji uchodźców ukraińskich po 24.02.2022 roku na terenie Dolnego Śląska
    Wstępna diagnoza integracji uchodźców ukraińskich po 24.02.2022 roku na terenie Dolnego Śląska
liczba wejść: 2540