Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
27 grudnia 2018

Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W związku z przypadającą dziś setną rocznicą wybuchu zakończonego zwycięstwem Powstania Wielkopolskiego Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że w nadchodzącym roku programem „Ocalamy” zostaną objęci Powstańcy Wielkopolscy pochowani na terenie Dolnego Śląska. Jednym z nich, spoczywającym na Cmentarzu Komunalnym na Osobowicach we Wrocławiu jest Pan Stanisław Gierusz ur. w Bączylasie pow. Gostyn w roku 1900.

Jako osiemnastolatek w składzie kompanii ochotniczej chorążego Kazimierczaka brał udział w walkach o Janiszewo, Sowiny, Gostyń, Miechcin oraz Leszno. W 1919 roku został wcielony do 60. Pułku Piechoty w Ostrowie Wielkopolskim, z którym przeszedł szlak bojowy od Międzychodu poprzez Toruń, Gniewkowo, Bydgoszcz oraz Koronowo, aż po Lasy Tucholskie. Walczył również w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu walk ukończył szkołę podoficerską 15. Dywizjonie Artylerii Ciężkiej. W okresie międzywojennym służył jako policjant w miejscowości Rozłucz w województwie lwowskim. W 1939 roku drogą przez Węgry, Jugosławię, Grecję i Turcję udało mu się przedostać do Syrii, gdzie wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, biorąc udział w kampaniach na terenie Egiptu oraz Libii (m.in. w walkach o Tobruk). Po utworzeniu II. Korpusu Polskiego został przeniesiony do 35. kompanii warsztatowo-samochodowej, z którą walczył pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Do kraju powrócił w 1947 roku. Od 1956 roku mieszkał we Wrocławiu.

27 grudnia przypada również 42. rocznica Jego śmierci.

Cześć i chwała Bohaterom.   

  • Stanisław Gierusz - Stanisław Gierusz
    Stanisław Gierusz