Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
21 lipca 2015

Gmina Kostomłoty po niedzielnych burzach

Burza, ulewa, gradobicie i wichura, które w niedzielę późnym wieczorem przeszły nad duża częścią regionu nie oszczędziły także wielu miejscowości w Gminie Kostomłoty. W poniedziałek w gminie sytuację oceniała wicewojewoda Joanna Bronowicka. Na miejscu wicewojewoda spotkała się poszkodowanymi z miejscowości: Lisowice, Chmielów, Wnurów, Wilków Średzki, Świdnica Polska, Lutynia, Gałów, Siemidrożyce, Jakubkowice, Zabłoto, Kostomłoty, Jenkowice, Piesno, Cesarzowice, Kubin, Rakoszyce, Sikorzyce, Budziszów, Jarząbkowice, Ramułkowice, Karczyce, Bogdaszowice, Skałka, Samotwór.

Joanna Bronowicka rozmawiała także z wójtem Gminy Kostomłoty oraz z sołtysami, głównie o możliwościach wsparcia finansowego w postaci bezzwrotnych zapomóg do 6 tys. złotych. Ta forma pomocy z rezerwy celowej rządu na wniosek gminy przeznaczona jest dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Na miejscu sytuacje oceniają gminne komisje, które następnie kierują do wojewody  odpowiednie wnioski. Na ich podstawie wojewoda uruchamia wypłaty dla poszkodowanych. Te pieniądze w postaci zasiłków celowych rodzinom przekazywane są przez gminne (miejskie) ośrodki pomocy społecznej.

Na terenie gminy powołano dwie komisje szacujące straty. W pierwszej kolejności oceniany jest stan  budynków mieszkalnych,  następnie  budynków gospodarczych oraz straty w uprawach. Ze wstępnych szacunków gminy przekraczają one 2500 hektarów, głównie rzepaku, pszenicy, kukurydzy.

Wichura połamała także wiele drzew w rejonie. Wg leśników zniszczonych mogło zostać ok 150 hektarów lasu. Ucierpiały również trzy kościoły w miejscowościach: Ramułtowice, Świdnica Polska, Rakoszyce. W szczególności mocno został zniszczony kościół w Ramułtowicach, gdzie dach wieży upadł na cmentarz.

 

 

 

  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW