Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
27 maja 2015

25 - lecie samorządności w Polsce

Byli i obecni samorządowcy, twórcy reformy samorządowej oraz zaproszeni goście spotkali się w środę 27 maja w 25 rocznicę pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce. W uroczystościach zorganizowanych w Miliczu wzięli udział między innymi Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Andrzej Kosiór.

Dolnośląskie obchody 25- lecia Samorządu Gminnego rozpoczęły się mszą świętą w intencji wszystkich samorządowców Dolnego Śląska, którą celebrował Metropolita Wrocławski Arcybiskup Józef Kupny.

Po mszy zaproszeni na obchody goście wzięli udział w Kongresie Samorządowym, podczas którego swój wykład wygłosił profesor Leon Kieres - dolnośląski samorządowiec, obecnie jeden z sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Odbyła się także dyskusja na temat rozwoju samorządności w Polsce. 

W swoim wystąpieniu Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz podziękował wszystkim samorządowcom za ich codzienną pracę na rzecz lokalnych społeczności. Szczególne słowa uznania kierował zwłaszcza do tych z pierwszej kadencji. Zdaniem wojewody działając niejednokrotnie intuicyjnie położyli solidne podwaliny pod dzisiejszy sukces samorządów. To dzięki ich wysiłkom nasze małe ojczyzny mogą się w takim tempie rozwijać. Przed gminami i powiatami stoją jednak kolejne zadania, pojawia się nowa perspektywa, zwłaszcza w kontekście środków unijnych. To gigantyczna szansa, którą nasze samorządy na pewno dobrze wykorzystają - zakończył swoje przemówienie Tomasz Smolarz. .

27 maja 1990 roku po raz pierwszy w wolnej Polsce zorganizowano wybory samorządowe. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów Tadeusza Mazowieckiego Polacy wybierali skład 2383 rad gmin. Frekwencja wyborcza wyniosła 42,27%, wybrano 51 987 radnych. Reforma samorządowa była też jednym z kluczowych elementów zapowiedzianego przez premiera Tadeusza Mazowieckiego „powrotu do Europy”. W przeddzień wyborów samorządowych zwrócił się on do rodaków z przesłaniem: „Rzeczpospolita lokalna przechodzi w ręce społeczności, które ją zamieszkują.  Będzie ona taka, jaką one same potrafią stworzyć”. 27 maja 1990 roku, po raz pierwszy w powojennej Polsce, obywatele mogli zdecydować, kto będzie ich reprezentantem w gminie.

  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW
  •  - fot. DUW
    fot. DUW