Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
24 kwietnia 2015

Spotkanie z Ambasadorem Republiki Turcji w Polsce Yusufa Ziyi Özcanem

24 kwietnia 2015r. Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz spotkał się w siedzibie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z J. E. Ambasadorem Republiki Turcji w Polsce Yusufa Ziyi Özcanem. Pośród wielu tematów rozmowy związanych zarówno z historią, jak i współczesnością znalazły się ubiegłoroczne obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją oraz polsko-turecka wymiana gospodarcza.

Dane statystyczne z 2014 r. wykazują, że obroty handlowe między Polską a Turcją wyniosły ponad 5,5 mld dolarów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2013 r. w Polsce funkcjonowało 190 spółek z udziałem kapitału tureckiego. Wartość inwestycji tych firm wyniosła 115,7 mln zł. Rozwojowi naszych stosunków gospodarczych sprzyjają spotkania na najwyższym szczeblu władz państwowych, konsultacje gospodarcze pomiędzy ministrami gospodarki oraz fora gospodarcze. W ubiegłym miesiącu z oficjalną wizytę w Turcji przebywał szef polskiego MSZ, któremu towarzyszyła grupa ponad 160 polskich przedsiębiorców, przedstawicieli uczelni oraz samorządów zainteresowanych współpracą z partnerami tureckimi.

W kontekście historycznym J.E. Ambasador przypomniał, że nieopodal Stambułu znajduje się miejscowość Polonezköy, osada uchodźców z Polski, założona w 1842 r. jako Adampol, przez Michała Czajkowskiego, na podstawie decyzji i z funduszy ks. Adama Czartoryskiego. Jest to bez wątpienia miejsce najważniejsze dla polskiej tożsamości narodowej w Turcji, w którym kultywowany jest polski język, kultura, religia i obyczaje. W Polonezköy mieszka obecnie ok.50 osób o polskich korzeniach.

Wojewoda Dolnośląski przypomniał, że w Stambule mieszkał i zmarł w 1855 roku Adam Mickiewicz. W domu, w którym żył nasz największy wiesz mieści się obecnie Muzeum Adama Mickiewicza stanowiące oddział Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule. Do wyremontowanego budynku Muzeum Literatury w Warszawie dostarczyło obecną ekspozycję. Zdaniem Wojewody Dolnośląskiego nawiązanie współpracy muzealnej pomiędzy Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule oraz powstającym we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza mogłoby zaowocować interesującymi projektami.

Wojewoda Smolarz przypomniał również, że  podczas wizyty w Warszawie  w grudniu 2014r., wieńczącej obchody 600. rocznicy ustanowienia stosunków polsko-tureckich, premier Turcji Ahmet Davutoglu poinformował o zniesieniu wiz do Turcji dla Polaków, nie precyzując jednak daty odstąpienia od obowiązku wizowego.  Zdaniem J.E. Ambasadora Republiki Turcji w Polsce sprawa zwiększenia frekwencji  lotów z Polski do Turcji jest kluczowa zarówno w kontekście zniesienia wiz, jak i zintensyfikowania współpracy gospodarczej, zwłaszcza w aspekcie fizycznej dostępności Polski dla tureckiego kapitału.

Ważnym osiągnięciem w niezwykle dynamicznie rozwijających się relacjach polsko-tureckich jest fakt, że co roku do Polski przyjeżdża ponad 3 tys. tureckich studentów, czyniąc Polskę najczęściej wybieranym przez nich miejscem studiów w UE w ramach programu ERASMUS.

  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW