Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
05 marca 2015

Narada ordynatorów i oddziałowych oddziałów położniczo-ginekologicznych i neonatologicznych

W czwartek, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada ordynatorów i oddziałowych oddziałów położniczo-ginekologicznych i neonatologicznych. Konferencję otworzył Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz.

Wojewoda przed rozpoczęciem konferencji spotkał się z prof. dr hab. Ewa Helwich, Konsultant Krajowym w dziedzinie neonatologii. Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację neonatologiczną w naszym województwie.

Wystąpieniem inaugurującym naradę ordynatorów i oddziałowych była Informacja na temat aktualnej sytuacji w neonatologii w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem województwa dolnośląskiego na tle kraju – którą przedstawiła prof. dr hab. Ewa Helwich.

Ponadto, podczas spotkania poruszono również zagadnienia dotyczące umieralności noworodków w województwie dolnośląskim, aktualne problemy w opiece neonatologicznej i ginekologiczno-położniczej, a także przedstawiono informacje dotyczące działalności oddziałów położniczo-ginekologicznych  i neonatologicznych na Dolnym Śląsku w roku 2013. Konferencję zakończyła dyskusja.

W roku 1999 roku, w wyniku reformy systemu ochrony zdrowia zostały zlikwidowane wojewódzkie zespoły opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, które koordynowały działania podejmowane w zakresie opieki nad matką i dzieckiem (nadzór merytoryczny).

W 2000 roku z inicjatywy Ministra Zdrowia Franciszki Cegielskiej zostały utworzone wojewódzkie jednostki nadzoru merytorycznego w zakresie opieki nad matką i dzieckiem – Regionalne Centra Zdrowia Publicznego. W województwie dolnośląskim zadania te przejęło Dolnośląskie Centrum Zdrowia Publicznego we Wrocławiu.

Od 2011 roku zadania w zakresie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem realizowane są przez Wydział Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

W województwie dolnośląskim w wyniku podjętych działań przez nadzór merytoryczny w zakresie opieki nad matką i dzieckiem wskaźnik umieralności okołoporodowej obniżył się z 13,7‰ w 1999 roku do 6,9‰ w 2013 roku. W celu poprawy opieki okołoporodowej w województwie dolnośląskim wzmocniono nadzór merytoryczny poprzez kontrole oddziałów położniczych i neonatologicznych oraz ambulatoryjnej opieki zdrowotnej przez pracowników Wydziału Polityki Społecznej i Konsultantów Wojewódzkich. Od 2008 w ramach programu „Poprawa opieki perinatologicznej w województwie dolnośląskim” oddziały są wyposażane w dodatkowy sprzęt medyczny ze środków finansowych Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW