Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
19 lutego 2015

Ślub w plenerze? Czemu nie!

Zakopane to miasto najczęściej wskazywane jako wymarzona miejscowość ceremonii ślubnej – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie MSW. Od 1 marca możliwe będzie zawarcie małżeństwa w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. Nowe przepisy pozwolą również na zorganizowanie ślubu w plenerze.

Blisko 1/3 pytanych przez nas osób marzy o ślubie na łonie natury – wynika z badania społecznego na temat preferencji Polaków odnośnie wymarzonego miejsca ceremonii ślubnej. Wśród najczęściej wymienianych miejsc w plenerze były plaża (7 proc.), ogród (7 proc.) albo miejsce nad morzem (5 proc.). Innymi preferowanymi miejscami, poza urzędem stanu cywilnego, były zamek lub wybrane miasto w Polsce.  

Zakopane, to najczęściej wskazywane polskie miasto, w którym pytani chcieliby zawrzeć związek małżeński (1,5 proc). W dalszej kolejności pojawiały się jeszcze Kraków i Warszawa. 5 proc. pytanych o wymarzone miejsce ceremonii ślubnej wskazywało zagraniczne miasta. Wśród miejsc w Europie Polacy wybierali Włochy.  4 proc. wskazywało na bardziej egzotyczne miejsca, takie jak Hawaje, Majorkę czy Karaiby.

Wśród nietypowych miejsc mężczyźni najczęściej sugerowali statek czy łódź. Pojawiały się również marzenia o ślubie na stadionie, w palmiarni, w kopalni Wieliczka czy w kosmosie.

Ślub już nie tylko w urzędzie

Przypomnijmy, że od 1 marca  zacznie obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Jedną z wprowadzanych zmian będzie możliwość zawarcia małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Obecnie małżeństwo można zawrzeć w innym miejscu jedynie w szczególnych przypadkach - np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Nowe przepisy umożliwią zorganizowanie ceremonii poza urzędem również innym osobom.

Para będzie musiała złożyć wniosek do kierownika urzędu. Pamiętajmy, że dzięki zintegrowanemu Systemowi Rejestrów Państwowych możemy złożyć go w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju. Możemy również wybrać, inne niż urząd, miejsce ceremonii. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że musi być to miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Decyzja o tym, czy zaproponowane miejsce spełnia te wymogi, należy do kierownika USC.  W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli zapłacić 1000

Cały sondaż dostępny jest na stronie: https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/12948,Slub-w-plenerze-Czemu-nie.html

Źródło: MSW

  •  - Fot. MSW
    Fot. MSW