- Paszporty
- Rezerwacja wizyty
- Cudzoziemcy
- Obywatele UE / EU citizens
- BREXIT
-
Obywatelstwo
- Potwierdzenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego
- Uznanie za obywatela polskiego
- Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
- Nadanie obywatelstwa polskiego
- Uznanie za repatrianta
- Karta Polaka - świadczenie pieniężne
- Wniosek o wydanie uwierzytelnionej kopii decyzji
- Procedura repatriacyjna
- Przywrócenie obywatelstwa
- Akty prawne
- Formularze do pobrania
- Kontakt
- Poradniki
- Koordynacja świadczeń wychowawczych i rodzinnych
- Polityka społeczna
- Orzekanie o Zdarzeniach Medycznych
- Profil Zaufany ePUAP
- Ogólnopolski system informacji Obywatel
- Zgromadzenia
-
Dla osób niesłyszących
- Architektura, budownictwo
- Archiwum Zakładowe
- Działalność Regulowana, Instruktorzy
- Kościoły i związki wyznaniowe
- Ustalenie warunków zabudowy/lokalizacja inwestycji celu publicznego
- Mienie zabużańskie
- Orzekanie o niepełnosprawności
- Geodezja i kartografia
- Ratownictwo medyczne
- Rolnictwo
- Wyższe kadry medyczne
- Rejestry, wykazy
- Petycje
- Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz edukacja prawna
- Skargi i wnioski
- Deklaracja dostępności
- Polityka prywatności
- Ochrona danych osobowych - RODO
Powiaty i gminy
Uznanie za obywatela polskiego
Uznanie za obywatela polskiego
DOLNOŚLĄSKI |
KARTA USŁUGI | Nr: SOC-OP.0133.1.2022 |
Uznanie za obywatela polskiego | Data zatwierdzenia: 16.11.2022 r. |
Co chcę załatwić? |
Uzyskać polskie obywatelstwo w trybie decyzji administracyjnej wydanej przez Wojewodę Dolnośląskiego. |
Kogo dotyczy? |
Jeśli spełniasz powyższe warunku jesteś również zobowiązany posiadać znajomość języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem określonym w art. 11 a ustawy z dnia 7 października 1999r. o języku polskim (Dz. U. z 2021 r. poz. 672) – od dnia 12 lutego 2018 r. na poziomie biegłości językowej co najmniej na poziomie B1, świadectwem ukończenia szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwem ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim. UWAGA ! Z obowiązku potwierdzenia znajomości języka polskiego wyłączeni są jedynie spełniający przesłanki uznania za obywatela polskiego małoletni cudzoziemcy.
W przypadku małoletniego, który ukończył 16 lat, celem umożliwienia uznania go za obywatela polskiego, wymagane jest również jego własne oświadczenie o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskiego (tzn. małoletni powyżej 16 roku powinni samodzielnie określić czy pragną nabyć obywatelstwo polskie). |
Co przygotować? |
Wymagane dokumenty:
UWAGA ! Paszport lub dokument podróży powinien być ważny w toku postępowania w sprawie o uznanie za obywatela polskiego, tj. do dnia wydania decyzji administracyjnej. Pamiętaj, że sam fakt złożenia wniosku o uznanie za obywatela polskiego nie zwalnia Cię z konieczności dbania o aktualność posiadanych dokumentów. Nie zapominaj zatem o obowiązku wymiany swojego paszportu lub dokumentu podroży, nawet jeżeli termin jego ważności będzie zachowany w dniu złożenia podania, ale upłynie w trakcie postępowania administracyjnego – zostaniesz zobowiązany do przedłożenia aktualnego dokumentu.
UWAGA ! Jeżeli urodziłeś się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, albo zawierałeś poza jej terytorium związek małżeński, aby otrzymać polski odpis aktu stanu cywilnego powinieneś dokonać transkrypcji swojego zagranicznego aktu stanu cywilnego w wybranym urzędzie stanu cywilnego (tzn. zagraniczny dokument powinien zostać wpisany na Twój wniosek do polskich ksiąg stanu cywilnego); wszystkie Twoje dane i dane Twoich rodziców zawarte w akcie urodzenia i akcie małżeństwa powinny być zgodne, np. gdy w akcie urodzenia wpisano jako imię ojca wnioskodawcy "Oleksandr", a w akcie małżeństwa imię to zapisano już jako "Oleksander" uprzednio należy zadbać o ujednolicenie rozbieżnych danych.
UWAGA ! Jeżeli umowa taka została zawarta w okresie przekraczającym okres 12 miesięcy przed dniem złożenia podania w sprawie – do wniosku należy również dołączyć aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu.
zaś w sytuacji, w której prowadziłbyś działalność gospodarczą – również:
PAMIĘTAJ! W oświadczeniu należy uwzględnić wszystkie wyjazdy poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, w tym te na teren pozostałych państw Unii Europejskiej, jeżeli nie pamiętasz dokładnych dat krańcowych pobytów poza Polską określ jest w sposób przybliżony i powołaj się na taką okoliczność w oświadczeniu.
PAMIĘTAJ ! Jeżeli do wniosku załączasz świadectwo ukończenia szkoły do wniosku należy dołączyć również dokument potwierdzający język nauczania, albo język wykładowy/egzaminów (w przypadku ukończenia studiów wyższych).
Gdy wnioskiem obejmujesz swoje małoletnie dziecko musisz do niego również dołączyć:
UWAGA ! Przed złożeniem wniosku o uznanie za obywatela polskiego zadbaj o to, aby w dokumencie tym znalazły się pełne dane rodziców dziecka, tzn. prócz ich imion i nazwisk również ich nazwiska rodowe, daty oraz miejsca ich urodzeń, akty stanu cywilnego niezawierające tych informacji należy uzupełnić o brakujące dane.
a. oświadczenie drugiego z rodziców, który posiada władzę rodzicielską o wyrażeniu zgody na uznanie za obywatela polskiego małoletniego - ! należy złożyć oryginał dokumentu;
UWAGA ! Oświadczenie o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskiego może być przyjęte do protokołu przed:
Pamiętaj ! Jeżeli wojewodą właściwym do przyjęcia protokołu jest Wojewoda Dolnośląski to dopiero po złożeniu przedmiotowego podania pracownik tutejszego Urzędu skontaktuje się z Tobą, celem ustalenia terminu wizyty na przyjęcie oświadczenia, o którym mowa powyżej.
Od dnia 10 listopada 2022 r. oświadczenia o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskiego można złożyć także
UWAGA ! Oświadczenie w formie korespondencyjnej należy złożyć w sposób umożliwiający prawidłowe ustalenie danych zarówno osoby oświadczającej, jak i małoletniego – wzór do pobrania załącznik nr 6 (dot. rodzica wyrażającego zgodę na nabycie obywatelstwa polskiego przez małoletniego – na każde małoletnie dziecka przypada odrębne oświadczenie) i załącznik nr 7 (dot. małoletniego, który ukończył 16 rok życia i wyraża zgodę na nabycie obywatelstwa polskiego przez siebie).
WAŻNE ! Do wniosku należy dołączyć oryginały dokumentów lub ich uwierzytelnione kopie.
Zgodność kopii dokumentu z oryginałem może zostać poświadczona przez:
UWAGA ! W przypadku niezastosowania się do powyżej wspomnianych reguł oryginały dokumentów załączone do wniosku o uznanie za obywatela polskiego lub w toku postępowania nie podlegają zwrotowi;
UWAGA ! W trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego wnioskodawca może zostać wezwany do przedłożenia dodatkowych dokumentów istotnych dla sprawy i niewymienionych powyżej. Uzupełniając złożony już wniosek o uznanie za obywatela polskiego korzystać należy z formularza uzupełnienia wniosku (do pobrania: załącznik nr 8). Zgłoszenie zmiany adresu zamieszkania powinno nastąpić na stosownym formularzu (do pobrania: załącznik nr 9). UWAGA ! Dokumenty znajdujące się w aktach sprawy powinny być aktualne nie tylko w chwili składania wniosku, ale i na czas trwającego postępowania, aż do wydania decyzji administracyjnej w sprawie. Jednocześnie informuję, że osoba występująca z wnioskiem o uznanie za obywatela polskiego w trakcie postępowania administracyjnego jest zobligowana do niezwłocznego informowania organu administracji publicznej o wszelkich istotnych zmianach w jej sytuacji faktycznej mających znaczenie dla prowadzonego postępowania administracyjnego, np. zmianie miejsca zamieszkania (wzór zgłoszenia w tym zakresie (do pobrania: załącznik nr 9), zmianie miejsca zatrudnienia, wymianie dokumentów tożsamości, zmianie stanu cywilnego, narodzinach dziecka oraz wyjazdach poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (ze wskazaniem okresu pobytu poza Polską oraz charakteru wyjazdu) itd. W takiej sytuacji – prócz pisemnego zgłoszenia - koniecznym jest również złożenie dokumentów potwierdzających nastąpienie takiej zmiany. Możesz wyznaczyć pełnomocnika do prowadzenia swojej sprawy. Pełnomocnictwo dołącza się do wniosku (do pobrania: załącznik 3). Możesz również wyznaczyć pełnomocnika do doręczeń, czyli osobę, na której adres będzie wysyłana korespondencja (do pobrania: załącznik nr 4). Pełnomocnictwo do doręczeń nie podlega opłacie skarbowej. Wolę:
|
Jakie dokumenty muszę wypełnić? |
Wypełnij wniosek o uznanie za obywatela polskiego (do pobrania: załącznik nr 1) oraz oświadczeniem o datach pobytów poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (do pobrania: załącznik nr 5). |
Jak wypełnić dokumenty? |
Wniosek wypełnij zgodnie ze wzorem prawidłowo uzupełnionego formularza (do pobrania: załącznik nr 2). Sam możesz również posiłkować się pouczeniem ze strony 7 wniosku, które określa jak należy poprawnie wypełnić podanie.
a. wnioskodawca – w przypadku składania wniosku o uznanie za obywatela polskiego dla siebie;
Pamiętaj, że jeżeli posiadasz małoletnie dzieci nieposiadające obywatelstwa polskiego to niezależnie od tego czy obejmujesz je swoim podaniem czy też nie – jesteś zobligowany do zamieszczenia ich danych w składanym podaniu (CZĘŚĆ B). UWAGA ! Jeżeli nie chcesz objąć swoich dzieci wnioskiem o uznanie za obywatela polskiego, choć nie posiadają one obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej pamiętaj, aby obok ich danych wyraźnie wskazać, że nie obejmujesz ich swoim wnioskiem oraz to czy drugiemu z rodziców przysługuje władza rodzicielska czy też nie. Pamiętaj również, że pkt 12 i 13 części 1 wniosku o uznanie za obywatela polskiego (str. 2) należy wypełnić wyłącznie w sytuacji, w której podanie dotyczy tylko dziecka, w pozostałych przypadkach rubryki należy przekreślić, a obok zamieścić adnotację "nie dotyczy" (więcej informacji: załącznik nr 2). |
Ile muszę zapłacić? |
Zapłać 219 zł za wydanie decyzji w przedmiocie uznania za obywatela polskiego, a jeżeli wyznaczysz pełnomocnika do prowadzenia swojej sprawy zapałać dodatkowo jeszcze 17 zł (nie musisz płacić jeżeli Twoim pełnomocnikiem będzie Twój współmałżonek, rodzeństwo, wstępni, tj. rodzice, dziadkowie itd. lub zstępni, tj. dzieci, wnuk itd.). Opłatę skarbową możesz wpłacić na konto Gminy Wrocław w PKO BP S.A. o nr 82 1020 5226 0000 6102 0417 7895. |
Kiedy złożyć dokumenty ? | Dokumenty złóż w dogodnym, wygodnym dla Ciebie terminie. |
Gdzie załatwię sprawę? |
Znajdziesz nas pod adresem: Dolnośląski Urząd Wojewódzki - Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców UWAGA ! Z uwagi na obecnie przyjęte obostrzenia sanitarne informacje o aktualnie obowiązujących formach składania wniosku znajdują się na stronie: https://duw.pl/pl/obsluga-klienta/obywatelstwo/14398,INFORMACJE.html. Dodatkowe informacje w zakresie uznania za obywatela polskiego możesz otrzymać pod numerem 71 340 66 09 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00. Swoje pytania możesz również skierować na adres e-mail: soc@duw.pl. |
Co zrobi urząd? |
Będziemy się z Tobą kontaktować listownie, dlatego pamiętaj, że powinieneś nas informować o wszelkich zmianach swojego adresu do korespondencji. W sytuacji, w której będziemy zobowiązani wydać rozstrzygnięcie niezgodne z Twoim żądaniem zostaniesz o tym uprzedzony pisemnie, poinformowany w wyznaczonym terminie będziesz mógł zapoznać się z aktami swojej sprawy i wypowiedzieć co do ich treści. |
Jaki jest czas reakcji? |
W zależności od charakteru sprawy jej załatwienie powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy od dnia złożenia wniosku. Przewidywany termin zakończenia postępowania administracyjnego zostanie wyznaczony w korespondencji otrzymanej od organu administracji publicznej. Pamiętaj ! Do terminów wydania decyzji wynikających z przepisów prawa procesowego nie wlicza się m.in. okresów oczekiwania na uzyskanie odpowiedzi z innych organów administracji publicznej oraz uzupełnienia akt sprawy przez Ciebie. UWAGA ! Z uwagi na doniosłość skutków prawnych decyzji o uznaniu za obywatela polskiego - postępowania administracyjne w tym zakresie winny być prowadzone w sposób wnikliwy i dokładany, korespondujący ze znaczeniem wydawanego w ich toku rozstrzygnięcia, tym samym sprawy o uznanie za obywatela polskiego ze swej natury są sprawami o szczególnie skomplikowanym charakterze. |
Jak się odwołać? |
Masz 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania naszej decyzji, aby się odwołać do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Odwołanie złóż za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego.
|
Informacje dodatkowe |
Urzędowe poświadczenie znajomości języka polskiego
https://certyfikatpolski.pl/aktualnosci/. Pamiętaj, że z obowiązku potwierdzenia znajomości języka polskiego wyłączeni są jedynie spełniający przesłanki uznania za obywatela polskiego małoletni cudzoziemcy, a ukończenie kursów języka polskiego lub samo uczestnictwo w takich kursach, czy też innych szkoleniach organizowanych przez dowolne szkoły znajdujące się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie spełnia wymogów dotyczących potwierdzenia znajomości języka polskiego, podobnie jak ukończenie szkoły innej, niż ta której rozumienie wyznaczają przepisy ustaw regulując kwestie oświaty. Inne informacje Do ustalenia czy przebywasz nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zastosujemy odpowiednio przepis art. 195 ust. 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2021 r. poz. 2345 z późn. zm.). W przypadku, gdy z wniosek o uznanie a obywatela polskiego złożysz w czasie, gdy prowadzone jest już wobec Ciebie postępowanie o nadanie obywatelstwa polskiego, postępowanie w sprawie o uznanie za obywatela polskiego zostanie umorzone. W przypadku gdy wniosek o uznanie za obywatela polskiego zostanie złożony w czasie, gdy wobec Ciebie jest prowadzone postępowanie o przywrócenie obywatelstwa polskiego, postępowanie o uznanie za obywatela polskiego zostanie zawieszone do czasu zakończenia postępowania o przywrócenie obywatelstwa polskiego. Prawa i obowiązki po uzyskaniu decyzji pozytywnej Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest zobowiązany do posiadania ważnego dowodu osobistego. Dokument ten wydaje się na wniosek, dlatego po otrzymaniu decyzji w przedmiocie uznania za obywatela polskiego powinieneś udać się do wybranego organu gminy na terenie Państwa Polskiego i złożyć podanie o jego otrzymanie. UWAGA ! Szczegółowe informacje dot. wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz o dokumentach jakie powinny być do niego załączone otrzymasz w organie gminy, w którym będziesz ubiegał się o jego otrzymanie. Przed złożeniem wniosku o dowód osobisty upewnij się, że w rejestrze PESEL dokonano zmiany w zakresie Twojego obywatelstwa, aby to było możliwie tutejszy organ administracji publicznej musi dysponować potwierdzeniem wejścia rozstrzygnięcia wydanego w Twojej sprawie do obrotu prawnego, tzn. jego skutecznego dostarczenia, a to oznacza, że dane o obywatelstwie zostaną zmienione na obywatelstwo polskie, wówczas gdy do tutejszego Urzędu trafi zwrotne potwierdzenie odbioru decyzji lub oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania (w tym miejscu przypominam, że zazwyczaj operator pocztowy przekazuje zwrotne potwierdzenie odbioru korespondencji do jej nadawcy w okresie ok. 1,5 – 2 tygodni - liczonych od dnia jej odbioru przez adresata). Zgodnie z zapisami ustawy o cudzoziemcach - cudzoziemiec zwraca kartę pobytu organowi, który ją wydał, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono mu dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego. Karta Polaka natomiast traci ważność z mocy prawa z dniem wydania dokumentu potwierdzającego nabycie obywatelstwa polskiego ( o ile wcześniej nie straciła ważności z uwagi na otrzymanie zezwolenia na pobyt stały ), a jej posiadacz zwraca Kartę Polaka wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce pobytu, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym doręczono mu dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego. Zgodnie z art. 3 ustawy o obywatelstwie polskim - obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa. Wywodzona z tego przepisu prawa zasada wyłączności obywatelstwa polskiego wyklucza uznanie na gruncie prawa polskiego obywatela polskiego jako obywatela innego państwa, co w praktyce sprowadza się do tego, że Rzeczpospolita Polska nie uznaje obcych obywatelstw własnych obywateli, gdy wchodzą w stosunki z polskimi organami państwowymi lub wykonują oni czynności na podstawie prawa polskiego – vide wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 listopada 2010 r. sygn. akt II OSK 1668/09. Oznacza to, że posiadając już obywatelstwo polskie oraz równocześnie obywatelstwo innego państwa przez organy administracji publicznej w Polce i inne oficjalne instytucje po nabyciu obywatelstwa polskiego będziesz traktowany wyłącznie jako polski obywatel. |
Podstawa prawna |
Art. 30 – 37 ustawy o obywatelstwie polskim oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o uznanie za obywatela polskiego oraz fotografii dołączonej do wniosku (Dz. U. z 2012 r. poz. 916) oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.). |
Karta ma charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa
Pliki do pobrania
-
Wniosek o uznanie za obywatela polskiego
157.71 KB
-
Wzór prawidłowo wypełnionego wniosku o uznanie za obywatela polskiego
2.74 MB
-
Pełnomocnictwo ogólne w postępowaniu o uznaniu za obywatela polskiego
24.5 KB
-
Pełnomocnictwo do doręczeń w postępowaniu o uznaniu za obywatela polskiego
24.5 KB
-
Wzór oświadczenia o datach wyjazdu z Polski
47.5 KB
-
Wzór oświadczenia rodzica o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskeigo
16.53 KB
-
Wzór oświadczenia małoletniego o nabyciu obywatelstwa polskiego
16.37 KB
-
Formularz uzupełnienia podania
15.49 KB
-
Formularz zgłoszenia zmiany miejsca zamieszkania
15.51 KB
-
Formularz wycofania podania i umorzenia postępowania w sprawie
15.75 KB
-
Formularz wniosku o zawieszenie postępowania o uznanie za obywatela polskiego
18.52 KB
-
Formularz wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania o uznanie za obywatela polskiego
18.68 KB
-
Formularz oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania
14.92 KB