Wspólna strategia dla Odry - Konferencja w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim Ostrzeżenie przed nadchodzącymi dużymi upałami Wywiad z Wojewodą Dolnośląskim Maciejem Awiżeniem Pierwsze pół roku pracy Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Wspólna strategia dla Odry - Konferencja w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się całodniowa konferencja zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn.: „Wspólna strategia dla Odry”, poświęcona sytuacji w rzece Odrze.

W konferencji udział wzięli m.in.:

- Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska

- Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń

- Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz

- Prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak

oraz kilkudziesięciu przedstawicieli najważniejszych instytucji związanych z Odrą w tym 5 nadodrzańskich prezesów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel Prezes Zarządu,

WFOŚiGW w Opolu Aleksandra Drescher Prezes Zarządu,

WFOŚiGW w Szczecinie Waldemar Miśko Prezes Zarządu,

WFOŚiGW we Wrocławiu Paweł Łapacz Prezes Zarządu,

WFOŚiGW w Zielonej Górze Mirosław Glaz Prezes Zarządu,

PGW Wody Polskie Magdalena Żmuda Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Usług Wodnych.

Gospodarzem spotkania, zorganizowanego przez NFOŚiGW był Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń.

Celem spotkania było stworzenie spójnej i kompleksowej koncepcji systemowej poprawy sytuacji w rzece Odrze.

Tematem głównym dyskusji było kompleksowe rozwiązanie problemów związanych z zanieczyszczeniem rzeki, odbudowa ekosystemu, renaturyzacja rzeki Odry, zmniejszenie rozwoju złotej algi.

Jak powiedziała Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji prasowej:

"Szanowni Państwo, w ostatnich tygodniach powstrzymaliśmy katastrofę na Odrze, która mogła swoimi rozmiarami sięgnąć katastrofy w 2022 roku. Udało się to dzięki bardzo dobrej współpracy regionów, wszystkich nadodrzańskich województw oraz międzyresortowym sztabem kryzysowym który działał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Dążymy do tego, aby stan Odry był zgodny z oczekiwaniami społecznymi, ale też odpowiadał na wyzwania związane ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi oraz pozostałymi zmieniającymi się warunkami w których Odra funkcjonuje.

Dzisiaj skupiamy się na zaangażowaniu w trzech obszarach:

- długofalowej strategii dla Odry, gdzie finalnie doprowadzimy do zmniejszenia ilości zanieczyszczonych wód, które do Odry są zrzucane, 

- omawiamy ważny aspekt prowadzonych badań - zarówno pod kątem interwencyjnym, jaki i długofalowym. Jak ukształtować i renaturyzować Odrę, jak określić jej nowe funkcje społeczne, zgodnie z oczekiwaniami to pytania, na które poszukamy odpowiedzi,

- omawiamy również bardzo ważny temat doposażenia służb pod kątem bieżących interwencji i monitorowania".

Minister podkreśliła również, że przez ostanie dwa lata, od kryzysowego wydarzenia na Odrze w 2022 roku, niewiele jeśli chodzi o ekosystem Odry się zmieniło.

- "W Ministerstwie zastaliśmy puste szuflady, jeśli chodzi o odbudowę i renaturyzacje Odry".

Na chwilę obecną meteorolodzy zapowiadają jeszcze w tym roku niekorzystne warunki sprzyjające  zakwitom złotej algi, takie jak wysoka temperatura oraz niski poziom wód. Zapowiada się upalne lato i prognozowane są susze. Dlatego wszystkie służby czeka jeszcze nie jedno wyzwanie związane z sytuacjami kryzysowymi na Odrze.

Chcemy tu wypracować i wybrać modele inwestycyjne, poszukać źródeł finasowania, które pozwolą nam odpowiedzieć na wszystkie zagrożenia. Takie jak te, które się zdarzyły i mogą się zdarzyć ponownie w przyszłości na Odrze.

 

liczba wejść: 492