Punkty zbiórki pomocy dla powodzian na Dolnym Śląsku Uroczystość upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Komunikat dotyczący pogrzebu posłanki Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej Zwiększenie dostępności i poprawa jakości usług dla obywateli państw trzecich na Dolnym Śląsku Turystyczny pociąg retro na Dolnym Śląsku Sekretarz Stanu MSWiA Wiesław Szczepański z wizytą u Wojewody Dolnośląskiego Dobra współpraca Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego z Powiatem Wrocławskim Święto Wojska Polskiego Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń uczcił na Śnieżce dzień św. Wawrzyńca Na węźle Wrocław Stadion zamknięta zostanie łącznica wjazdowa
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Kpt Barbara Sowa ps. "Basia" obchodziła 106. urodziny

Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń odwiedził kpt. Barbarę Sowę - sanitariuszkę i łączniczkę AK, powstańczynię warszawską. Okazją do odwiedzin były 106. urodziny pani Barbary, która po wojnie zamieszkała z mężem we Wrocławiu.

Pani Barbara Sowa - sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej, urodziny świętowała 23 czerwca w domu razem z rodziną. We wtorek, 25 czerwca, odwiedzili ją przedstawiciele władz województwa oraz władz miejskich Wrocławia.

Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń wręczył jubilatce kwiaty oraz list z życzeniami wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości, w którym wyraził także najwyższe uznania za patriotyczną postawę i bohaterstwo.

Pani Barbara sowa (wtedy Gettel) do konspiracji wstąpiła 25 stycznia 1940 roku do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej AK, wprowadzona przez siostrę Zofię Gettel.

Po upadku Ochoty z miejsca koncentracji na zieleniaku Pani Barbara trafiła do transportu jadącego do obozu w Pruszkowie. W czasie transportu zbiegła i z siostrą Zofią trafiła do Łuszczewa, gdzie w szpitalu polowym opiekowała się rannymi partyzantami ze grupowania Kampinoskiego. Wśród nich był ranny powstaniec – partyzant Bernard Sowa – ułan z puszczy Kampinoskiej, z oddziału Góry-Doliny, przyszły mąż.

We Wrocławiu zamieszkała w listopadzie 1945 roku. Do urodzenia dzieci pracowała w Pafawagu, a od 1953 roku w zakładach energetycznych we Wrocławiu.

***

Więcej o powstańczej działalności i życiu pani Barbary Sowy można przeczytać na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ł, J
 

liczba wejść: 1339