Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Miliony złotych rządowego wsparcia dla ekologicznych rozwiązań i inwestycji w Województwie Dolnośląskim

Podpisanie umów z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dolnośląskimi beneficjentami Dzisiaj w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim miało miejsce uroczyste podpisanie umów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z zaproszonymi beneficjentami, w którym wziął udział Minister Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, Senator RP Aleksander Szwed oraz Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Najważniejszym elementem spotkania było uroczyste podpisanie umów na wymienione poniżej projekty, wraz ze wskazaniem beneficjenta:

1.         Zadanie: „Termomodernizacja budynku Kudowskiego Centrum Kultury i Sportu”

Program: Klimatyczne Uzdrowiska. Część 2) Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych      

Środki finansowe: 1 786 907,00 zł   

Beneficjent: Gmina Kudowa Zdrój  

Termomodernizacja budynku Kudowskiego Centrum Kultury i Sportu.

2.         Zadanie: "Budowa sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami - Trzciniec"   

Program: Ciepłownictwo powiatowe – II nabór 

Środki finansowe: 2 540 700,00 (dotacja) i 3 105 300,00 (pożyczka)       

Beneficjent: Bogatynia Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej  S.A. w Bogatyni PEC     

Budowa sieci ciepłowniczej wysokoparametrowej, wraz z przyłączami, w rejonach ul. Okólnej, Osadniczej, Łużyckiej, Górniczej, Zielonej, Wolności i Młodych Energetyków na os. Trzciniec w Bogatyni (projektowana długość:    1 591,00 m).

 

3.         Zadanie: „Projekt oraz budowa zespołu szkolno-przedszkolnego w Krzeptowie”

Program: Budownictwo energooszczędne. Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie           

Środki finansowe: 13 177 335,00 zł (pożyczka) i 8 784 890,00 zł (dotacja)         

Beneficjent: Gmina Kąty Wrocławskie       

Projekt i budowa zespołu szkolno – przedszkolnego.

4.         Zadanie: „Poprawa efektywności energetycznej i ekologicznej oraz termomodernizacja obiektów należących do Bystrzyckiego Centrum Zdrowia"   

Program: Budownictwo energooszczędne. Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie

Środki finansowe: 5 803 462,00 zł (dotacja)

Bystrzyckie Centrum Zdrowia sp. z o.o.      

Przedsięwzięcie obejmuje poprawę efektywności energetycznej budynków wchodzących w skład Bystrzyckiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Bystrzycy, którego celem jest ograniczenie zużycia energii finalnej oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

5.         Zadanie: „Budowa nowych mocy wytwórczych w EC Zawidawie”

Program: Energia Plus       

Środki finansowe: 11 185 122,00 zł (pożyczka)     

Beneficjent Wrocław Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA Spółka Akcyjna         

Rozbudowę sieci ciepłowniczej na wrocławskim osiedlu Zawidawie.

 

Jak podkreślał w trakcie uroczystości Minister Ireneusz Zyska:

Burmistrzowie dolnośląskich gmin, ale także przedstawiciele jednostek energetycznych związanych z wytwarzaniem w elektrociepłowniach, mają możliwość podpisać dziś umowy na dofinansowanie kluczowych projektów, które podniosą jakość życia w dolnośląskich miastach, zarówno takich jak stolica naszego województwa - Wrocław, ale także mniejszych, jak Kudowa Zdrój czy Bystrzyca.

Zarówno samorządy, ale także budynki użyteczności publicznej, tj. szpitale czy też centra kultury i sportu, za sprawą tego finansowania podnoszą swoją efektywność energetyczną. Dofinansowanie z programów NFOŚiGW dla gminy Kąty Wrocławskie przekłada się na realizację takich projektów, jak budowa zespołu szkolno-przedszkolnego.

 

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski dodał:

Drodzy beneficjenci, bardzo dziękuję za dzisiejsze spotkanie, dziękujemy Państwu, za to że sięgacie po te przewidziane środki i realizujecie zadania, przedsięwzięcia związane z efektywnością eneregtyczną, z oszczędnością energii, przechodząc na czystsze, coraz bardziej ekologiczne rozwiązania w systemie funkcjonowania reprezentowanych przez Państwa instytucji, których mamy dziś cały przekrój. Od spółek prawa handlowego po samorządy. Dbamy o to, aby wszystko było jak najbardziej ekologiczne, a to za właśnie za sprawą programów NFOŚiGW.

 

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski zwrócił uwagę, że:

niezmiernie ważną rzeczą jest to, że Dolny Śląsk się tak szybko rozwija. Jesteśmy jednym z trzech regionów w Unii Europejskiej o najszybciej wzrastającym potencjale rozwoju.

Pragnę podziękować za wszelkie starania na rzecz pozyskiwania pieniędzy dla Dolnego Śląska.

,Chcę również serdecznie podziękować samorządowcom za współpracę. Celem dzisiejszych porozumień jest to, żeby nie tracić energii, więc żeby nie tracić energii tego spotkania przejdźmy po prostu do podpisywania Państwa umów z NFOŚiGW.

 

Burmistrz Kątów Wrocławskich Julian Żygadło dodał:

Cieszę się, że jako Burmistrz dynamicznie rozwijającej się Gminy, zarówno pod względem gospodarczym, jak i demograficznym. Pragnę za to dofinansowanie bardzo podziękować w imieniu własnym i mieszkańców Gminy Kąty Wrocławskie, ale także w imieniu 650 dzieci 144 przedszkolaków, którzy już w mury budowanego zespołu szkolno-przedszkolnego w Krzeptowie będą mogli wstąpić i urzeczywistniać hasło: takie będą Rzeczpospolite, jakie jej dzieci chowanie. Tak dużej inwestycji Kąty Wrocławskie jeszcze nigdy nie obserwowały, opiewającej na kwotę 50 mln zł. Dziękuję, że ta inwestycja może być realizowana właśnie z tak dużym wsparciem, ponad dwudziestomilionowym, z Funduszu Ochrony Środowiska.

 • - DSC04771
  DSC04771
 • - DSC04758
  DSC04758
 • - DSC04752
  DSC04752
 • - DSC04746
  DSC04746
 • - DSC04733
  DSC04733
 • - DSC04730
  DSC04730
 • - DSC04728
  DSC04728
 • - DSC04721
  DSC04721
 • - DSC04719
  DSC04719
 • - DSC04718
  DSC04718
 • - DSC04710
  DSC04710
 • - DSC04680
  DSC04680
 • - DSC04662
  DSC04662
 • - DSC04651
  DSC04651
liczba wejść: 818