Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

08 kwietnia 2022

INFORMACJA DLA OBYWATELI UKRAINY OBJĘTYCH USTAWĄ SPECJALNĄ* WS. TYMCZASOWEGO BRAKU POTRZEBY SKŁADANIA WNIOSKÓW O UDZIELENIE ZEZWOLENIA NA POBYT CZASOWY

Ochrona czasowa, uregulowana przepisami dyrektywy Rady 2001/55/WE z dnia 20 lipca 2001 r. w sprawie minimalnych standardów przyznawania tymczasowej ochrony na wypadek masowego napływu wysiedleńców oraz środków wspierających równowagę wysiłków między państwami członkowskimi związanych z przyjęciem takich osób wraz z jego następstwami (Dz. Urz. WE L 212 z 07.08.2001, str.12) i uruchomiona w związku z masowym napływem cudzoziemców z terytorium Ukrainy spowodowanym trwającym na tym terytorium konfliktem zbrojnym zainicjowanym inwazją rosyjską, na podstawie decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającej istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującej wprowadzeniem tymczasowej ochrony (Dz. Urz. UE L 71, z 4.3.2022, str.1 ), zwanej dalej: „decyzją wykonawczą”, została wdrożona na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dwutorowo.

   1. Cudzoziemcy, których pobyt jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy specjalnej, korzystają z uprawnień określonych w tej ustawie (będąc beneficjentami ochrony czasowej). Art. 38 ust. 1 i 7 ustawy specjalnej stanowi, iż obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest lub był uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1, udziela się, na jego wniosek, zezwolenia na pobyt czasowy. Wniosek o udzielenie ww. zezwolenia na pobyt czasowy, obywatel Ukrainy składa nie wcześniej niż po upływie 9 miesięcy od dnia wjazdu, o którym mowa w art. 2 ust. 1, a nie później niż w okresie 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 r. Wniosek złożony przed upływem 9 miesięcy od dnia wjazdu wojewoda pozostawia bez rozpoznania.

   2. Natomiast zgodnie z art. 99 ust. 1 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach cudzoziemcowi odmawia się wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, gdy w dniu złożenia wniosku o udzielenie tego zezwolenia przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zgody na pobyt tolerowany lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo w związku z udzieleniem mu azylu, ochrony uzupełniającej lub ochrony czasowej lub nadaniem mu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wynika z zacytowanych wyżej przepisów obywatele Ukrainy i inni cudzoziemcy, którzy zostali objęci zakresem ustawy specjalnej są uznawani za osoby korzystające na terytorium Polski z ochrony czasowej, nie mogą oni zatem skutecznie aplikować o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie przepisów ustawy o cudzoziemcach. Zgodnie bowiem z zacytowanym wyżej art. 99 ust. 1 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach odmawia się wszczęcia postępowania o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcom, którzy przebywają w Polsce w związku z posiadaną ochroną czasową. Obywatele Ukrainy, którzy objęci są zakresem ustawy specjalnej po 9 miesiącach pobytu w Polsce będą mieli możliwość aplikowania o specjalnie dla nich dedykowane zezwolenie na pobyt czasowy (o ile stan prawny w tym zakresie nie ulegnie zmianie).

W przypadku, gdy obywatel Ukrainy wystąpi wcześniej z wnioskiem o udzielenie tego zezwolenia (wyraźnie powołując się na taką podstawę jak w art. 38 ust. 1 ustawy specjalnej), wniosek powinien być pozostawiony bez rozpoznania.

Pozostali cudzoziemcy objęci zakresem art. 2 ust. 1 i 2 decyzji wykonawczej, a do których nie mają zastosowania przepisy ustawy specjalnej, mogą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej korzystać z ochrony czasowej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1108 z późn. zm.) oraz przepisy ustaw materialnych, przewidujących określone uprawnienia dla takich osób.

(Opracowano na podstawie pisma z dnia 28 marca 2022 r. – symbol DPM.0738.20.2022/KR  - Dyrektora Departamentu Migracyjnego Urzędu do Spraw Cudzoziemców ).

*(ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583, z późn. zm.)

  • Komunikat - Komunikat
    Komunikat