Nadodrzańskie województwa chcą walczyć o Odrę. Ich przedstawiciele spotkali się w sprawie rzeki. UWAGA !!! Duży Protest Rolników od 20.03.2024r. Ćwiczenia Wojsk NATO W Hołdzie Walczącej Ukrainie PLANOWANE PROTESTY ROLNIKÓW - INFORMACJE Infolinia DUW dla uchodźców z Ukrainy/ Гаряча лінія DUW для біженців з України: +48 71 701 11 00
Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.
06 września 2016

O budowaniu państwowości w Polsce w Jubileusz 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że uroczystości związane z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski odbędą się 9 września w Sobótce, na szczycie Ślęży. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent RP Andrzej Duda. Współorganizatorami obchodów Jubileuszu są: Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i Burmistrz Sobótki Stanisław Dobrowolski.

Uroczystości zaplanowane na szczycie góry rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w zabytkowym kościele, sprawowana przez arcybiskupów z Polski, Czech i Niemiec.

W drugiej części obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski na Ślęży odbędzie się sesja naukowa pt. „Rola Dolnego Śląska w budowaniu państwowości w Polsce”. 

Wezmą w niej udział m.in. ks. prof. Waldemar Cisło i dr Magdalena Ogórek.

Podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 roku oraz złożenie kwiatów.

Prezydent RP Andrzej Duda ze względu na pełnione w tym czasie obowiązki nie weźmie udziału w uroczystościach. Kancelarię Prezydenta RP będzie reprezentował Minister Krzysztof Szczerski. Odczytany również zostanie list od Prezydenta RP.

Wydarzenia na szczycie Ślęży zaplanowano do godziny 14.00.

Uwaga:

Ze względu na specyfikę miejsca (szczyt góry) nie będzie możliwy wjazd na Ślężę samochodami służbowymi. Prosimy, aby Zespoły Redakcji uwzględniły  to w planach dotyczących rejestracji wydarzeń na Ślęży. Można skorzystać z wejścia od strony Przełęczy Tąpadła. W ograniczonym zakresie operatorzy kamer oraz fotoreporterzy będą mogli skorzystać z wjazdu na Ślężę specjalnymi samochodami.

Dla dziennikarzy nie są wymagane akredytacje, ale prosimy Redakcje o przesłanie nazwisk dziennikarzy, operatorów i fotoreporterów, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniu na adres: bp@duw.pl do 8 września do godziny 12.00

  • Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak - Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak
    Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak