Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

19 czerwca 2013

Ostrzeżenie przed burzami

Centrum Zarządzania Kryzysowego DUW, na podstawie danych z Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu, ostrzega mieszkańców przed mogącymi wystąpić w ciągu najbliższych trzech dni gwałtownymi burzami.

Zjawiska te mogą wystąpić w całym regionie. Pierwsze mogą pojawić się już dziś wczesnym popołudniem. Podczas burz lokalnie może spaść grad. Opady deszczu przewiduje się na poziomie od 10 do 30 mm. Tym zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr w porywach do 70 km/h.

Jutro tj. w czwartek 20.06, intensywnych burz możemy spodziewać się już od rana. Przewiduje się opady deszczu na poziomie od 20 do 30 mm, lokalnie od 40 do 50 mm. Wiatr może w porywach osiągać nawet 90 km/h.

W piątek ( 21.06)pogoda bedzie bardzo podobna – burze w ciągu dnia, a także w nocy.W całym regionie upalnie, miejscami w czwartek nawet do 35 stopni Celsjusza.
 

Jak się zachować w czasie wichur i burz

1. W mieszkaniu i domu nalezy zamknąć wszystkie okna, na balkonie, tarasie i podwórku zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty.

2. Wyłączyć sprzęt elektryczny, szczególnie w domkach letniskowych, ponieważ anteny ściągają pioruny.

3. Nie rozmawiać przez telefon komórkowy na otwartej przestrzeni, a najlepiej go wyłączyć, gdyż włączony wytwarza pole elektromagnetyczne, które może przyciągnąć pioruny.

4. W czasie burzy lepiej zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i przeczekać.

5. Burzom towarzyszy często silny wiatr - nie należy więc parkować pod drzewami, rusztowaniami, reklamami, stalowymi konstrukcjami, a szczególnie słupami energetycznymi.

6. Burzę najlepiej przeczekać w domu. Jeżeli natomiast zastanie nas na otwartej przestrzeni - nie należy biec i chować się pod pojedynczymi wysokimi drzewami, słupami itp.

7. Jeżeli przeczekujemy burzę pod budynkiem, należy uważać, by nie oprzeć się o instalację odgromową (piorunochron).

8. Przebywanie w wodzie podczas burzy (w kajaku, łódce czy też kąpać się) jest bardzo niebezpieczne. Każda „wypukłość" na wodzie przyciąga pioruny, dlatego gdy widzimy nadciągające ciemne chmury, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu.

9. Przebywając w górach podczas burzy, należy:

  • unikać zagłębień terenu,
  • usiąść ze złączonymi nogami na plecaku bez metalowych elementów lub karimacie, co izoluje od ziemi, a tym samym chroni przed rozchodzącymi się po niej od pioruna ładunkami elektrycznymi,
  • zejść ok. 100 m poniżej grzbietu, na jego zawietrzną stronę - jest ona najmniej narażona na uderzenia piorunów,
  • nie kłaść się.
     
  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW