Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

10 października 2018

Rozstrzygnięcie konkursu ofert na budowę Ławek Niepodległości

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje o rozstrzygnięciu konkursu ofert Ministerstwa Obrony Narodowej na budowę Ławek Niepodległości. Do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły 262 oferty. Przyznano dotacje na budowę 143 Ławek Niepodległości. W województwie dolnośląskim dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymają:

Gmina Bielawa, Gmina Ząbkowice Śląskie, Gmina Miejska Dzierżoniów(lokalizacja ul. Krasickiego), Gmina Jedlina Zdrój, Miasto Kudowa- Zdrój, Gmina Strzegom, Gmina Przeworno, Gmina Lubin(lokalizacja wieś Raszówka).

Program budowy Ławek Niepodległości – to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej.

Samorządy planują postawić Ławki  Niepodległości w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów. 

Ławki Niepodległości powinny powstać do 31 grudnia 2018 r. Jest także możliwość, aby otrzymać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna.

Informacje o wynikach konkursu można znaleźć na www.mon.gov.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej MON.

 

  • Ławka Niepodległości MON - Ławka Niepodległości MON
    Ławka Niepodległości MON