Aktualnie znajdujesz się na:

Powiaty i gminy

Aktualności

Uwaga! Oszuści mogą zadzwonić podając się za wnuczka, policjanta, listonosza. Nie przekazuj im żadnych informacji ani pieniędzy. Powiedz o tym bliskim.

Seniorze!

Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Zdarzają się sytuacje, kiedy do seniorów telefonuje osoba podająca się za pracownika pocztą i informuje, że ma do przekazania przesyłkę, jednak trzeba potwierdzić adres zamieszkania. Po chwili senior odbiera kolejne połączenie. W trakcie rozmowy oszust, podający się za policjanta informuje, że pracownik poczty, który dzwonił przed chwilą jest członkiem grupy przestępczej i dlatego Policja prosi o pomoc w zatrzymaniu nieuczciwego pracownika. W celu uwiarygodnienia swojego działania, rzekomy policjant prosi seniora, aby bez przerywania połączenia wybrał numer alarmowy 112 i potwierdził zaistniałą sytuację. Następnie prosi seniora o przekazanie pieniędzy na tzw. „ zasadzkę policyjną". Opisana sytuacja jest przykładem działania oszustów.

Pamiętajmy!

  •  Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  •  Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.
  •  Nie należy osobom obcym udostępniać kodów, haseł czy danych do kont bankowych.
  •  Pieniędzy nie powinno przekazywać się nieznajomym, pozostawiać we wskazanym miejscu ( np. w koszu, w zaroślach, pod ławką ) czy wyrzucać przez okno.
  •  W przypadku wątpliwości, co do danych osoby dzwoniącej, podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to zadając dodatkowe pytania. Takie sytuacje zawsze warto omówić z członkami rodziny, osobami bliskimi i zgłosić w komisariacie policji.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o występujących zagrożeniach, poinformujcie o metodach wykorzystywanych przez oszustów. Porozmawiajcie o tym ze swoimi rodzicami bądź dziadkami. Poproście, żeby w sytuacjach nietypowych kontaktowali się z Wami i pytali o radę.

liczba wejść: 1208