Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Dolny Śląsk po wichurach

Najtragiczniejsze zdarzenie związane z przejściem wichury Ksawery na Dolnym Śląsku to śmierć 47 letniego mężczyzny. Do wypadku, w którym zginął, doszło w piątek 6 grudnia. W wyniku silnego podmuchu wiatru wypadł z balkonu na budowie domu przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Dąbrowskiego we Wrocławiu.

Wichura dała się we znaki min. w Bolesławcu. Tam już w czwartek 5 grudnia porywisty wiatr przewróciła komin  elektrociepłowni Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Gałczyńskiego. Na szczęście nie było osób poszkodowanych. Zakład funkcjonuje normalnie. Nie ma też zagrożenia związanego z przerwami dostaw ciepła dla mieszkańców Bolesławca.

Wiatr porwał także kilka dachów min. w powiecie kłodzkim w miejscowości Radków (poszycie dachowe na 3 budynkach należących do Zespołu Szkół w Radkowie) i Ścinawka Średnia (uszkodzony dach w szkole) w powiecie lwóweckim w Uboczu i Dłużcu (uszkodzone 2 dachy na domach mieszkalnych). W powiecie jeleniogórskim w miejscowości Nowy Kościół zawaliła się szczytowa ściana strychu w budynku zamieszkałym przez 5 osobową rodzinę. Nikomu nic się nie stało.

 5 grudnia wichura zerwała także trakcję elektryczną  na szlaku Milicz - Zduny na trasie Wrocław – Krotoszyn,  Kłodzko-Międzylesie,  Bystrzyca Kł. – Domaszków, Raszówka - Lubin Górny gdzie na  kilka godzin przerwany został ruch pociągów.

W piątek 6 grudnia silny wiatr przewrócił  samochód ciężarowy z przyczepą powodując utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 8 w Wilkowie Wielkim. Na Dolnym Śląsku Ksawery uszkodził również blisko 130 linii energetycznych i blisko 1800 stacji, co spowodowało braki w dostawie prądu dla prawie 95 tysięcy odbiorców. Już w niedzielę służby energetyczne zakończyły naprawę wszystkich uszkodzeń. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej interweniowali w sumie 757 razy. Najczęściej wzywani byli w piątek, kiedy to wiatr wiał najintensywniej.

 

  •  - Fot. DUW
    Fot. DUW
liczba wejść: 1728