Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

20 lipca 2006

Pożegnanie majora Czesława Czaplickiego

Wojewoda Krzysztof Grzelczyk wziął udział w mszy żałobnej i pogrzebie majora Czesława Czaplickiego, współzałożyciela Związku Narodowych Sił Zbrojnych, współtwórcy dolnośląskiej Solidarności.

Major Czesław Czaplicki to żołnierz walczący w obronie ojczyzny. Po wojnie skazany przez komunistów na karę śmierci. Przez 18 lat zmieniał miejsca i nazwiska chroniony przez swoją rodzinę, nieustannie kontrolowaną i niszczoną przez UB. W 1963 roku został schwytany i skazany na 10 lat więzienia. Do końca był wierny swoim ideałom, zawsze gotowy dać świadectwo prawdzie i służyć innym swoją wiedzą i doświadczeniem. Prawdziwy polski oficer. Uhonorowany krzyżem Virtuti Militari i m.in. Krzyżem Czynu Zbrojnego Narodowych Sił Zbrojnych, dziś został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojewoda podkreślił, że niezłomność, heroizm, gorący patriotyzm i wielki hart ducha majora Czaplickiego pozostaną wzorem dla kolejnych pokoleń żołnierzy, a on sam na zawsze obecny będzie w historii i pamięci Polaków.