Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

18 lutego 2019

Ponad 300 tys. dolnośląskich uczniów ze wsparciem „Dobry start”

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje podsumowanie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące realizacji rządowego programu „Dobry Start” m.in. na Dolnym Śląsku. W regionie wsparcie otrzymało ponad 300 tys. dzieci. W sumie do rodzin trafiło ponad 90 mln zł. Wśród wniosków ponad połowa została złożona drogą on-line.

Program „Dobry start” to realizacja jednego z punktów ubiegłorocznej deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego, tzw. Piątki Morawieckiego. To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka – bez względu na dochody w rodzinie. Przysługuje ono raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. r. życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole – do ukończenia przez nie 24. r. życia.

W 2018 r. ze świadczenia skorzystało 4,4 mln uczniów. To niemal wszyscy uprawnieni. Wydatki na świadczenia i ich obsługę wyniosły ok. 1,4 mld zł. Najmniej świadczeń przyznano w Krynicy Morskiej – 113, a najwięcej w Warszawie – 176 153.

Świadczenie „Dobry start” przyznawane było na wniosek. Minister Elżbieta Rafalska przypomina, ze wystąpić o nie mogli rodzice, opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wnioski były przyjmowane online oraz przez te same instytucje realizujące obecnie świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+”. Można je było składać już od 1 lipca do 30 listopada. Co ważne, świadczenie „Dobry start” jest zwolnione od podatku i nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń.

Poniżej zamieszczamy pełną publikację Ministerstwa na temat realizacji programu w poszczególnych województwach.

 

 

  • Grafika dot, programu "Dobry Start", źródło: MRPiPS - Grafika dot, programu "Dobry Start", źródło: MRPiPS
    Grafika dot, programu "Dobry Start", źródło: MRPiPS
  • "Dobry Start" na Dolnym Śląsku, źródło: MRPiPS - "Dobry Start" na Dolnym Śląsku, źródło: MRPiPS
    "Dobry Start" na Dolnym Śląsku, źródło: MRPiPS
  • Liczba dzieci, które otrzymały wsparcie w podziale na województwa, źródło: MRPiPS - Liczba dzieci, które otrzymały wsparcie w podziale na województwa, źródło: MRPiPS
    Liczba dzieci, które otrzymały wsparcie w podziale na województwa, źródło: MRPiPS

Pliki do pobrania