Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

20 czerwca 2018

Ocalamy pamięć o obrońcach Ojczyzny

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że jest już dostępna strona internetowa poświęcona akcji „Ocalamy” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na stronie www.ocalamy.pl dostępne są m.in. formularze zgłoszeniowe do pobrania wraz z przykładem poprawnie wypełnionego wniosku, galeria Ocalonych, a także szczegółowe informacje na temat idei programu.

Akcja Wojewody Dolnośląskiego oraz dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu „Ocalamy” to projekt symbolicznego znakowania grobów bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych pochowanych na terenie Dolnego Śląska specjalnym insygnium.

W listopadzie 2018 roku oznakowane zostaną miejsca pochówku uczestników walk związanych z tworzeniem państwa polskiego, w tym m.in. Legionistów, Powstańców Śląskich i Wielkopolskich czy uczestników wojny polsko – bolszewickiej.

Organizatorzy akcji w kolejnych latach zamierzają uhonorować groby kolejnych bohaterów pochowanych na Dolnym Śląsku: żołnierzy Września’39, żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych, ofiar i tych, którzy opierali się systemowi komunistycznemu po 1945 r. Merytoryczne wsparcie, obecnej akcji, jak i przyszłym inicjatywom zapewni Instytut Pamięci Narodowej.

Wojewoda Dolnośląski i dyrektor IPN we Wrocławiu apelują do mieszkańców Dolnego Śląska o zgłaszanie osób (miejsc ich pochówku), które kwalifikują się do oznakowania.

Informacje i ewentualne dokumenty potwierdzające udział zmarłych w wydarzeniach historycznych należy wysłać na adres mailowy ocalamy@duw.pl lub drogą pocztową na adres:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki

ul. Powstańców Warszawy 1

50 – 153 Wrocław z dopiskiem Biuro Wojewody

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY dostępny na stronie projektu.

 

Z ramienia Wojewody akcją będzie się zajmował doradca Damian Mrozek, nr telefonu 71 340 65 65.

  • Kadr z planu zdjęciowego do spotu "Ocalamy" - Kadr z planu zdjęciowego do spotu "Ocalamy"
    Kadr z planu zdjęciowego do spotu "Ocalamy"