Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

20 stycznia 2018

Konferencja inaugurująca obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak otworzył konferencję pt. „Polsce swobodny dać świt - wkład społeczeństwa w odzyskanie niepodległości" inaugurującą dolnośląskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wojewoda odczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników wydarzenia.

Celem spotkania było przede wszystkim ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowana była w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Konferencji towarzyszyła prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Organizatorami wydarzenia byli Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego.

Kolejną częścią inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie zaplanowany na godzinę 18:00 okolicznościowy koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa, Prezydent Wrocławia oraz dyrektor Narodowego Forum Muzyki zapraszają na wyjątkowe wykonanie utworów z repertuaru m.in. Ignacego Paderewskiego w interpretacji wybitnego pianisty młodego pokolenia Szymona Nehringa.

  • Wojewoda Paweł Hreniak podczas konferencji - Wojewoda Paweł Hreniak podczas konferencji
    Wojewoda Paweł Hreniak podczas konferencji
  • Wojewoda Paweł Hreniak otwiera konferencję - Wojewoda Paweł Hreniak otwiera konferencję
    Wojewoda Paweł Hreniak otwiera konferencję
  • Prezentacja podczas konferencji - Prezentacja podczas konferencji
    Prezentacja podczas konferencji