Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

19 stycznia 2018

Inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przypomina o jutrzejszych wydarzeniach związanych z inauguracją obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Konferencja inaugurująca obchody rozpocznie się 20 stycznia (sobota) o godz. 10:00 w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Organizatorami wydarzenia są Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” oraz Fundacja Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego.

Celem spotkania zatytułowanego: „Polsce swobodny dać świt…”  Wkład społeczeństwa w odzyskanie niepodległości będzie przede wszystkim ukazanie społecznego wysiłku mieszkańców późniejszego pogranicza, który przyczynił się do ustalenia ostatecznego kształtu zachodniej i północnej granicy odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego. Uwaga badaczy, uwzględniając kontekst ogólnopolski, skoncentrowana będzie w szczególności na obszarze Śląska, Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, z symbolicznymi dla wydarzeń na tych terenach postaciami: Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim i Józefem Hallerem.

Konferencji towarzyszyć będzie prezentacja ekspozycji Muzeum Historii Polski oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Szczegółowy program konferencji.

Po konferencji  o godzinie 18:00 zaplanowano okolicznościowy koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa, Prezydent Wrocławia oraz dyrektor Narodowego Forum Muzyki zapraszają na wyjątkowe wykonanie utworów z repertuaru m.in. Ignacego Paderewskiego w interpretacji wybitnego pianisty młodego pokolenia Szymona Nehringa.

 

Poniżej publikujemy program jutrzejszej inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  • Grafika - zaproszenie na uroczystą inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - Grafika - zaproszenie na uroczystą inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
    Grafika - zaproszenie na uroczystą inaugurację obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Pliki do pobrania