Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30 listopada 2017

Prawie 1000 mieszkań powstanie w dolnośląskich gminach w ramach programu Mieszkanie Plus

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak otworzył konferencję dotyczącą możliwości realizacji programu Mieszkanie Plus przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości, zorganizowaną wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Gościem specjalnym wydarzenia był Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski.

Podczas spotkania przedstawiciele 9 samorządów z Dolnego Śląska uroczyście podpisali listy intencyjne dotyczące budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Szacunkowa liczba mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus z podziałem na gminy:

1.         Legnica, 665 mieszkań,

2.         Kudowa Zdrój, 65 mieszkań,

3.         Zgorzelec, 54 mieszkania,

4.         Jaworzyna Śląska, 45 mieszkań,

5.         Pieńsk, 30 mieszkań,

6.         Radwanice, 30 mieszkań,

7.         Trzebnica, 30 mieszkań,

8.         Strzelin, 25 mieszkań,

9.         Walim, 20 mieszkań.

Razem 964 mieszkania

Dolnośląskie samorządy wskazały w listach działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Realizacja inwestycji przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości stwarza nowe możliwości gminom i inwestorom. Stanowi to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie Plus, którego celem jest wyeliminowanie deficytu mieszkaniowego, szczególnie zwiększenie liczby mieszkań na wynajem o dostępnym czynszu. Krajowy Zasób Nieruchomości poszukuje działek odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe i będzie lokalizował na nich mieszkania z opcją dojścia do własności. Dla najemców – przyszłych właścicieli mieszkań, będzie to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można docelowo wykupić, albo tylko długoterminowo wynajmować. Cena przyszłych lokali ustalona została na bardzo atrakcyjnym poziomie.

BGKN prowadzi rozmowy z wieloma gminami z województwa dolnośląskiego w zakresie współpracy przy budowie mieszkań na wynajem z wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez spółkę. Dotychczas BGKN zawarł umowy inwestycyjne w ramach programu Mieszkanie Plus z Wałbrzychem na budowę 5 budynków, w których będzie 215 mieszkań. Ponadto BGKN zawarł listy intencyjne z gminami woj. dolnośląskiego: Bielawą, Głogowem, Jaworem, Oławą, Świdnicą, Wrocławiem na około 1000 mieszkań oraz dotyczące gruntów PKP i Poczty Polskiej we Wrocławiu umożliwiające budowę około 2,4 tys. mieszkań.

 

Krajowy Zasób Nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa gospodaruje nieruchomościami Skarbu Państwa, które mając mieszkaniowy potencjał inwestycyjny zostały przekazane do zasobu. Krajowy Zasób Nieruchomości realizuje obowiązek prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. KZN kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju, ma zwiększać dostępność mieszkań i kształtować stabilne ramy finansowania budownictwa mieszkaniowego.

 • Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa i Wojewoda Dolnośląski z samorządowcami z Dolnego Śląska - Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa i Wojewoda Dolnośląski z samorządowcami z Dolnego Śląska
  Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa i Wojewoda Dolnośląski z samorządowcami z Dolnego Śląska
 • Wojewoda Dolnośląski otwiera konferencję - Wojewoda Dolnośląski otwiera konferencję
  Wojewoda Dolnośląski otwiera konferencję
 • Uczestnicy konferencji poświęconej realizacji programu Mieszkanie Plus - Uczestnicy konferencji poświęconej realizacji programu Mieszkanie Plus
  Uczestnicy konferencji poświęconej realizacji programu Mieszkanie Plus
 • Wystąpienie Wiceministra Tomasza Żuchowskiego - Wystąpienie Wiceministra Tomasza Żuchowskiego
  Wystąpienie Wiceministra Tomasza Żuchowskiego
 • Briefing prasowy w przerwie konferencji - Briefing prasowy w przerwie konferencji
  Briefing prasowy w przerwie konferencji
 • Przedstawiciele samorządów podpisują list intencyjny - Przedstawiciele samorządów podpisują list intencyjny
  Przedstawiciele samorządów podpisują list intencyjny
 • Wiceminister Żuchowski gratuluje podpisania listu - Wiceminister Żuchowski gratuluje podpisania listu
  Wiceminister Żuchowski gratuluje podpisania listu
 • Uroczyste podpisywanie listu intencyjnego - Uroczyste podpisywanie listu intencyjnego
  Uroczyste podpisywanie listu intencyjnego
 • Podpisywanie listu intencyjnego - Podpisywanie listu intencyjnego
  Podpisywanie listu intencyjnego