Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

04 sierpnia 2017

Nowy okres świadczeniowy na Dolnym Śląsku

Od 1 sierpnia mieszkańcy Dolnego Śląska mogą składać wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. W Województwie Dolnośląskim w większości wnioski składane są drogą elektroniczną. Ze wstępnych danych wynika, że liczba wniosków złożonych w gminnych ośrodkach na Dolnym Śląsku, w okresie 01-03.08.2017 r. wynosi 13 tys. 816.

Przykładowo:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Legnicy przyjął 454 wniosków,

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu – 169,

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu -  4.575,

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze – 377.

W gminach Dolnego Śląska przeprowadzono kampanię informacyjną w lokalnej prasie, telewizji oraz na stronach internetowych gmin i ośrodków pomocy społecznej. W wielu jednostkach wydłużono godziny pracy. Do przyjmowania wniosków w niektórych gminach zaangażowano dodatkowych pracowników  i uruchomiono dodatkowe punkty składania wniosków. Większy napływ wniosków spodziewany jest w II połowie sierpnia po powrocie rodziców dzieci z urlopów i wakacji.

Informacje dotyczące nowego okresu świadczeniowego i programu „Rodzina 500 plus” można uzyskać pod numerem specjalnej infolinii Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu 71 340 64 58.

Przypominamy mieszkańcom Dolnego Śląska, że główne zasady programu „Rodzina 500+” pozostają bez zmian. W dalszym ciągu będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka. Nie zmieni się również kryterium dochodowe obowiązujące jedynie na pierwsze dziecko (800 lub 1 200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego).

Wsparcie w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Jedynie pierwszy, trwający jeszcze okres jest dłuższy. Rozpoczął się 1 kwietnia 2016 roku, kiedy program oficjalnie się rozpoczął.

Korzystanie ze wsparcia w nowym okresie świadczeniowym wymaga złożenia nowego wniosku. Dotyczy to zarówno rodzin uczestniczących w programie, jak i tych, które zamierzają dopiero do niego dołączyć. Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze udostępnia podmiot realizujący te świadczenia w danej gminie.

Poniżej publikujemy informator o programie Rodzina 500+.

  • Nowy okres świadczeniowy - plakat - Nowy okres świadczeniowy - plakat
    Nowy okres świadczeniowy - plakat
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy
    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy
    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy

Pliki do pobrania