Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09 czerwca 2017

Wrocławski Rynek zabrzmiał kresowymi pieśniami

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak uczestniczył w uroczystym Koncercie Kresowym z okazji podsumowania przygotowań do VIII edycji Akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.

W tegorocznej wakacyjnej wyprawie na Kresy weźmie udział ponad 1000 młodych wolontariuszy, którzy porządkować będą 130 zapomnianych polskich nekropolii. To także rodzinne spotkanie Kresowian, którzy osiedlili się na dolnośląskiej ziemi.

Do tej pory wyremontowano kilkanaście polskich cmentarzy na Ukrainie. Udało się zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi. Przez kolejne lata remontowano cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Starej Hucie. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach każdego roku pracują uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkól, w ten szlachetny sposób spędzając wakacje. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych.

Akcja „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” to wspólne dzieło Fundacji Studio Wschód – Grażyna Orłowska – Sondej -  i TVP Wrocław. W akcję zaangażowane jest Dolnośląskie Kuratorium Oświaty.

  • Wystąpienie Wojewody Dolnośląskiego - Wystąpienie Wojewody Dolnośląskiego
    Wystąpienie Wojewody Dolnośląskiego
  • Wojewoda Dolnośląski z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty - Wojewoda Dolnośląski z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty
    Wojewoda Dolnośląski z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty
  • Wojewoda Dolnośląski podczas Koncertu Kresowego - Wojewoda Dolnośląski podczas Koncertu Kresowego
    Wojewoda Dolnośląski podczas Koncertu Kresowego