Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12 kwietnia 2017

Bezpieczna Wielkanoc 2017

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że dolnośląscy policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Na drogach i w miejscowościach województwa dolnośląskiego pojawi się więcej niż zwykle patroli dbających o bezpieczeństwo.

Głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną główne ciągi komunikacyjne, drogi wylotowe z miast, a także rejony kościołów i cmentarzy. Funkcjonariusze zadbają o sprawne i bezpieczne przemieszczania się podróżnych, ale również jeśli tylko zajdzie taka potrzeba udzielą stosownej pomocy.

Pamiętajmy:

- wybierając się w dłuższą podróż powinniśmy być wypoczęci,

- o sprawdzeniu naszego samochodu – czy są aktualne badania techniczne, czy oświetlenie jest sprawne, czy w spryskiwaczach jest płyn, czy jest gaśnica, koło zapasowe itp.,

- o sprawdzeniu dokumentów zarówno samochodu jak i kierowcy,

- przygotujmy sobie plan wyjazdu – trasę przejazdu, miejsca gdzie będziemy mogli odpocząć podczas podróży,

- o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i przewożeniu dzieci w fotelikach,

- o dostosowaniu prędkości do warunków drogowych oraz swoich umiejętności - jadąc wolniej jedziesz bezpieczniej,

- nigdy nie wsiadamy za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu.

 

Podczas wyjazdów powinniśmy też pamiętać również o zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań. Przed wyjazdem należy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeżeli posiadamy rolety antywłamaniowe to powinny one zostać opuszczone – przecież dlatego je zainstalowaliśmy. O przypilnowanie i zwrócenie uwagi na mieszkanie podczas naszej nieobecności poprośmy zaufanego sąsiada. Nie pozostawiajmy żadnych śladów wskazujących na naszą nieobecność w mieszkaniu np. porozrzucane reklamy na wycieraczce, czy też korespondencja w skrzynce pocztowej. Nie pozostawiajmy kluczy do mieszkania w umówionym miejscu np. w schowku lub pod wycieraczką.

Okres Świąt Wielkanocnych to również to też tradycja „lanego poniedziałku”. Pamiętajmy  niewłaściwe obchodzenie zwyczaju wielkanocnego jakim jest „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z budynków dużych ilości wody lub zanieczyszczenie, a także rzucanie worków foliowych wypełnionych wodą z wiaduktów na przejeżdżające samochody, powodować może naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Takie osoby muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Pamiętajmy oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – np. gdy zostanie zniszczone ubranie osoby. Szczególną uwagę należy zwrócić w tym okresie na dzieci, gdyż w ferworze zabawy związanej z oblewaniem wody bardzo często najmłodsi wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

W sytuacjach, gdy cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia np. kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 997 lub 112.

Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał. 

  • Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak - Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak
    Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak