Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

16 marca 2017

Unijna dotacja na inwestycję we Wrocławiu

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak informuje, że w wyniku decyzji Ministerstwa Rozwoju o zwiększeniu o prawie 1,2 mld zł kwoty w konkursie w Programie Infrastruktura i Środowisko, dofinansowanie ze środków unijnych otrzyma Wrocław na realizację projektu budowa Osi Zachodniej w ciągu drogi krajowej nr 94. Dotacja wyniesie ponad 233 mln zł.

Pierwotnie na konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko przeznaczonych było ok. 2,15 mld zł środków unijnych. Jednakże ze względu na ogromne zainteresowanie miast, ta kwota okazała się niewystarczająca. Po zwiększeniu kwota środków unijnych w tym konkursie to prawie 3,35 mld zł

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podkreśla, że dla  Wrocławia ta decyzja oznacza, że miasto zrealizuje ważną inwestycję drogową ze wsparciem unijnym. Chodzi o budowę Osi Zachodniej we Wrocławiu w ciągu drogi krajowej nr 94. „Do tej pory nie mogliśmy być tego pewni, bo choć wniosek Wrocławia dostał wymagane minimum punktowe, to nie wystarczyło już dla niego środków. Dzięki decyzji Ministerstwa Rozwoju wszystkie wnioski, które uzyskały w konkursie na najmniej 60% punktów, otrzymają dofinansowanie” – powiedział Wojewoda Dolnośląski.

Ministerstwo przesunęło środki na konkurs w wyniku weryfikacji zapotrzebowania na dofinansowanie unijne inwestycji drogowych i dostępności środków w Programie Infrastruktura i Środowisko. Analiza pokazała, że mamy wolne środki pozwalające na zwiększenie alokacji na konkurs.

Po zwiększeniu puli konkursu wsparcie unijne dostanie 10 kolejnych inwestycji drogowych w 9 miastach – Bielsko-Biała, Poznań, Katowice (2 inwestycje), Gdańsk, Toruń, Konin, Szczecin, Piotrków Trybunalski i Wrocław.

Wojewoda Paweł Hreniak liczy na kolejne dobre projekty z Dolnego Śląska w innych konkursach o dofinansowanie unijne.

Budowa Osi Zachodniej we Wrocławiu w ciągu drogi krajowej nr 94

Wartość całkowita: 296,6 mln zł

Dofinansowanie UE: 233,4 mln zł

Lata realizacji: 2015-2018

Projekt obejmuje przebudowę ul. Kosmonautów w ciągu drogi krajowej nr 94 na odcinku ok. 2,1 km oraz budowę nowych dróg wraz z niezbędnymi obiektami inżynierskimi: tzw. Osi Inkubacji o długości ok. 5,6 km z przeprawą mostową przez rzekę Bystrzycę i budowę Alei Stabłowickiej od ul. Granicznej do ul. Kosmonautów o długości ok. 3,6 km w układzie jednojezdniowym, skrzyżowaniami skanalizowanymi oraz typu rondo. Łącznie w wyniku realizacji projektu powstanie 9,2 km dróg.

W załączeniu publikujemy szczegółowy komunikat Ministerstwa Rozwoju.

  • Wojewoda Dolnośląski podczas konferencji prasowej - Wojewoda Dolnośląski podczas konferencji prasowej
    Wojewoda Dolnośląski podczas konferencji prasowej
  • Wojewoda Paweł Hreniak informuje o dotacji na inwestycję drogową we Wrocławiu - Wojewoda Paweł Hreniak informuje o dotacji na inwestycję drogową we Wrocławiu
    Wojewoda Paweł Hreniak informuje o dotacji na inwestycję drogową we Wrocławiu
  • Wojewoda odpowiada na pytania dziennikarzy - Wojewoda odpowiada na pytania dziennikarzy
    Wojewoda odpowiada na pytania dziennikarzy